Sokkoló, mérgező közösségi média bejegyzésekről beszél a 69 éves szakember, akit a világháló atyjaként is emlegetnek. Szerinte az ellenszer most a programozók kezében van.
Az, hogy ön most tulajdonképpen bárhol a világon olvashatja ezt a cikket, elsősorban Sir Timothy John Berners-Lee angol informatikusnak köszönhető, akit a világháló, azaz a World Wide Web, a HTML nyelv, az URL rendszer és a HTTP feltalálójaként emlegetnek. A világhálót annak idején egy olyan platformként képzelte el, amely segíti a kreativitás és a tudás megosztását. Most viszont kénytelen volt megkongatni a vészharangot, utalva a közösségi médiából áradó mérgező tartalmakra. Kétségbeesetten nézi, ahogy nyitott platformja a dezinformáció, a polarizáció és a vállalati visszaélés játszóterévé változik.
Az Euronews Nextnek adott interjúban arról is beszél a szakember, hogy megelőzhető a toxicitás a közösségi média platformokon, ha a vállalatok egyszerű kódolási beavatkozással megváltoztatják az algoritmusaikat.
Egy nemrégiben közzétett kutatás kimutatta, hogy Elon Musk nagy valószínűséggel mesterségesen növelte posztjait az X közösségimédia-platformján a Donald Trump-párti tartalmak népszerűsítése érdekében. A University College London és a University of Kent kutatása pedig megállapította, hogy a közösségi média platformok által használt algoritmusok felerősítik a szélsőségesen nőgyűlölő tartalmakat, amelyeket aztán áthelyeznek az iskolákba és a fiatalok kultúrájába. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói pedig azt találták, hogy az álhírek akár tízszer gyorsabban terjedhetnek a közösségi médiában, mint a valódi tudósítások. És amikor az ilyen félretájékoztató bejegyzések elterjednek, a korrekcióikat soha nem tekintik olyan széles körben, és nem hiszik el őket.
A legnagyobb technológiai vállalatok esetében mindez nem véletlen: szándékos és nyereséges. „A megdöbbentő közösségi média posztok ugyanis tőkét vonnak be” – állítja a szakember, hozzátéve, hogy nagyon fontos, hogy felismerjük, ez a toxicitás valójában nem a világot tükrözi, hanem az algoritmusokból ered, és ezen változtatni lehet.
Szerinte a tét nagy, és rá kell venni a kódolókat arra, hogy egészségesebb, konstruktívabb rendszereket tervezzenek. „Ha egy algoritmus valóban polarizációja az embereket és ez matematikailag is kimutatható akkor ezt szabályozni is lehet” – mondja Berners-Lee. Egy hasonlattal is él: a szülők manapság nagyon aggódnak amiatt, hogy bár a gyerekeik a telefonjuk révén hozzájuthatnak sok fontos dologhoz, azonban toxikus tartalmakkal is találkozhatnak, ha a Facebookon, a TikTokon, az Instagramon stb. görgetnek. A megoldás az lehet, hogy olyan telefont adjunk a gyerekeknek, amelyik minden jó dologra válaszol, de blokkol minden olyan információt, ami polarizálhatja a társadalmat.
Frusztrációi ellenére Berners-Lee továbbra is bizakodó. Úgy véli, hogy a web még mindig óriási ígéreteket rejt magában. „Sok minden olyan, mint amilyennek elképzeltem” – mondta, kiemelve a világháló oktatásban és a kreativitásban betöltött szerepét. De minél szélesebb körben fel kell ismeri a kockázatokat is, különösen a téves információval és társadalmi nyomással teli digitális világban navigáló fiatalok esetében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.