A TIME magazin év találmányait soroló listájára felfértek azok a termékek is, amelyek formatervükkel, vagy épp funkcionalitásukkal hívták fel magukra a figyelmet. Íme a TIME 200 dizájndíjasai.
Speciális pedál
A hétköznapi életben kevésbé találkozik vele az ember, azoknak azonban, akik versenykerékpárra ülnek, kompromisszumot kell kötniük a pedálokkal kapcsolatban. Vannak ugyan olyan, a cipőhöz rögzíthető pedálok, amelyek bizonyos mértékben biztosítják az oldalirányú mozgást – ezzel kímélve a térdet –, ám ezek hátránya, hogy speciális cipőre van szükség hozzájuk.
Az 8 Degree Pedal nevű amerikai cég ebből kiindulva készített egy olyan pedált – az X8-1 Floating Pedalt – a kerékpározók számára, aminek használatához nincs szükség speciális cipőre, nem kell a lábfejhez rögzíteni, viszont a beépített rugóinak köszönhetően csökkenti a térd terhelését, így megkíméli a felhasználót a fájdalomtól.
Jobb munkakörnyezet otthon
Mivel ma már teljesen természetes, ha egy munkavállaló részben vagy egészben távolról, otthonról dolgozik, így fontossá vált az is, hogy ezt a lehető legnagyobb kényelemben és egészséges környezetben tegye meg. Erre kínál megoldást a japán Beflo, ami egy speciális íróasztallal rukkolt elő.
A Beflo Tenon Smart Desk pontosan az, amit a neve is takar: egy okosasztal. Amellett, hogy ülve és állva is lehet használni, érintőkijelzővel lehet beállítani a magasságát, valamint kapott egy sor aljzatot is, amin keresztül tölteni tudja a felhasználó a mobilját, laptopját és egyéb eszközeit. Emellett a beépített LED-izzók jelzik, ha az illető már túl régóta nem állt fel a székéből.
2000in1 fejhallgató
A Dyson neve a legtöbb embernek a porszívókról lehet ismert, a cég azonban más eszközöket is készít. Nemrég például egy fejhallgatót dobott piacra: az OnTrac egy beépített zajszűrővel rendelkező készülék, ami a levehető párnáknak és külső burkolatnak köszönhetően 2000 különböző színkombinációban lehet elérni.
A cég a vezeték nélkül fejhallgató fejpántjába integrálta az akkumulátort, így a vállalat szerint nem érződik nehezebbnek, mint bármelyik másik zajszűrős készülék. Alex Woodfield, a Dyson rendszermérnöke szerint ez volt a tervezés egyik legbonyolultabb része.
Gyógyulás a természetben
A kutatási eredmények alapján a természet jótékony hatással van az ember fizikai egészségére: csökkentheti a vérnyomást és erősítheti az immunrendszert, nem is beszélve a mentális egészségre gyakorolt jótékony hatásról. Ennek figyelembevételével tervezték meg Kaliforniában a Montage Health Ohana nevű komplexumot, ahol a betegeket tölgyfák, gyógy- és fűszernövények veszik körbe.
Az ablakok a padlótól a plafonig érnek, így a 16 főt befogadni képes intézményből a kilátás a környező dombokra és hegyekre nyílik. Jonathan Ward, a kampuszt tervező iroda vezetője szerint mindez jótékony hatással lehet az emberek gyógyulására.
Zenélő képkeret
Az IKEA néhány évvel ezelőtt dobta piacra a Sonosszal közösen készített hangszóróját, ami dekorációs célokat is szolgál. Ez lett a falra akasztható, képkeretbe oltott hangszóró, a Symfosink. Hasonló megoldást talált ki a Samsung is, a Music Frame azonban képes a digitális képek megjelenítésére is.
A keret 35× centiméteres, a kép pedig 20× centiméteres nagyságban jelenik meg benne. Emellett hat darab, nagy teljesítményű hangszórót is tartalmaz, a készülék pedig Bluetooth-on és wifin keresztül is képes lejátszani a zenét, sőt, digitális asszisztensként is használható.
Akár több Music Frame is egy rendszerbe köthető, hogy még jobb legyen a hangzás. Bár a keret fekete, ezt egy rápattintható fehér kerettel könnyen meg lehet változtatni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.