Tech HVG 2024. november. 27. 13:03

Látványos kudarcot vallott az egyik kísérleti Alzheimer-gyógyszer

A vizsgálatok harmadik fázisában nem teljesített jobban a placebónál a Cassava Sciences kísérleti gyógyszere, aminek a fejlesztése már eddig is botrányoktól volt hangos.

Régóta keresi a tudomány a gyógyírt az Alzheimer-kórra, és időnként egészen ígéretes megközelítésekről számolnak be a szaklapokban. Az egyik ilyen az a módszer, ami akár néhány fújással, orrspray formájában hozhat majd áttörést, ha minden klinikai vizsgálatot sikerrel teljesít.

Az ötlettől az engedélyek megszerzéséig azonban hosszú – és olykor rögös – út vezet, ahogyan az is benne van a pakliban, hogy egy készítmény végül valamelyik kísérleti fázisban elvérzik. Így járt a Cassava Sciences kísérleti gyógyszere, a simufilam is, aminek a III. fázisú vizsgálatai kudarcot vallottak. Ráadásul ez csak a jéghegy csúcsa.

Mint a Gizmodo kifejti, a cég hétfőn számolt be az egy éven át zajló, randomizált, kontrollált vizsgálatának eredményeiről. Ennek során azt vizsgálták, hogy a simufilam tabletta napi kétszeri alkalmazása mennyiben képes lassítani a demencia fejlődését enyhe vagy közepesen súlyos Alzheimerben szenvedő betegeknél.

A készítmény a vizsgálat elsődleges és másodlagos célját sem teljesítette.

Ez voltaképpen azt jelenti, hogy nem teljesített jobban, mint a kontrollcsoportnál a placebó. A Gizmodo megjegyzi: ez lehet az utolsó szög a Cassava által fejlesztett gyógyszer koporsójába, ami már eddig sem volt mentes a botrányoktól. Több, a kutatásban nem részt vevő tudós, valamint szövetségi ügynökség is azzal vádolta Hoau-Yan Wangot, a New York-i Városi Egyetem professzorát, a Cassava korábbi tanácsadóját, hogy ismétlődően tudományos visszaéléseket követett el a kapcsolódó vizsgálatai során.

90%-os pontossággal diagnosztizálja az Alzheimer-kórt egy új vérvizsgálat

Hatalmas előrelépést tehettek a tudósok afelé, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal is diagnosztizálni lehessen az Alzheimer-kórt – méghozzá olyan elképesztő pontossággal, melyre a jelenleg alkalmazott hagyományos módszerek sem alkalmasak.

A kutató a vádak szerint képeket manipulált, sőt, elferdített, vagy egyenesen kitalált eredményeket – tette mindezt azért, hogy ígéretesebbnek tűnjön a készítmény. A III. fázisú vizsgálatokban ő már nem is vett részt, és ennek során azok a vitatott, állítólagos javulások sem voltak megfigyelhetők, amiket az előzőekben – vitatott körülmények között – még megfigyeltek. A Cassava azt is közölte, hogy idő előtt lezárja a simufilam III. fázisú kísérletének második szakaszát, de az ígéret szerint az eredményeket publikálni fogják.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.