Évente 4,7 millió tonnával kevesebb szén-dioxid kerülhet a levegőbe, köszönhetően egy új naperőműnek. A Blue Ocean 1,71 millió tonna szén elégetését teszi feleslegessé.
Egy volt szénbányánál állították fel a mérnökök azt a naperőművet, ami évente 5,7 milliárd kWh elektromos áramot termel majd meg – számolt be róla az Interesting Engineering. A mongol Otog Front Banner területén felállított Mengxi Blue Ocean ma az egyik legnagyobb kínai naperőműnek számít.
A beszámoló szerint a létesítményt november elején kapcsolták rá a hálózatra, amelynek köszönhetően 2 millió háztartást lehet ellátni a napelemek által megtermelt energiával. A 70 négyzetkilométernyi területen majdnem 6 millió panel kapott helyet, aminek köszönhetően a szénfelhasználás is csökkenhet az országban. A számítások szerint a Mengxi Blue Oceannek köszönhetően évente 1,71 millió tonnával kevesebb szenet kell elégetni, ami 4,7 millió tonnával kevesebb szén-dioxidot jelent a légkör számára.
A lap megjegyzi: ugyanehhez a kibocsátás-csökkentéshez 627 négyzetkilométeren kellene fákat ültetni. Persze utóbbinak nemcsak a szén-dioxid, de a biodiverzitás és a talaj minőségének javulása szempontjából is sokkal nagyobb haszna lenne.
A projekt teljes költsége 1,65 milliárd dollár, vagyis nagyjából 636 milliárd forint volt.
A kínai állami energetikai vállalat, a CHN Energy közlése szerint egy új ritkaföldfémet is felhasználtak a telepítés során, ami 40 százalékkal csökkentette a költségeket. A paneleket úgy helyezték el, hogy juhokat is lehessen a területen legeltetni, a napelemek alá pedig homokkötő növényzetet és takarmányt ültettek.
A rendszer üzemeltetésében a mesterséges intelligencia is segít, így a panelek működését jóval kevésbé befolyásolja az árnyék, így összességében 8 százalékkal sikerült növelni a hatékonyságot.
Kína a tervek szerint 2060-ra érné el karbonsemlegességet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.