Tech HVG 2024. november. 13. 15:03

Megfigyelte, mit csinál az ember, majd megtanult takarítani a robot – videó

Osztrák kutatók olyan tanulórendszert építettek a gépek számára, amivel külön programozás nélkül is megtanítható egy robotnak, hogyan végezzen el egy feladatot.

Az emberi teendők elvégzésére szánt robotok kifejlesztése a legkevésbé sem egyszerű feladat. Bár építeni könnyen lehet ilyen szerkezeteket, úgy betanítani őket, hogy képesek legyenek rugalmasan kezelni a helyzeteket, rengeteg munkát igényel. A betanításban sokat segít a mesterséges intelligencia, ám az ilyen rendszereknek általában rengeteg – akár szimulációból származó, akár valós – adatra van szüksége, hogy helyen tudja kivitelezni a feladatát.

Ezen a téren álltak elő egy új megközelítéssel az osztrák TU Wien egyetem mérnökei, akik egy öntanuló robotkart készítettek el, aminek egyetlen feladata van: megtörölni egy mosdókagylót. Bár ez meglehetősen egyszerű dolognak tűnik, valójában csak az ember számára az, a robotnak már igazi kihívás.

Miközben az emberek ösztönösen tudják, hogy milyen szögben és milyen erőt kifejtve kell a szivacsot mozgatni a kagylón – ezt pedig menet közben gondolkodás nélkül változtatják meg –, a robotba ezeket a mozgásokat be kellene programozni, ami hatalmas munkát jelent. A kutatók szerint míg a kagyló formáját megtanítani a gépnek egyszerű, a szög és a nyomás mértékének beprogramozása már jóval komolyabb feladat.

Az osztrák mérnökök éppen ezért új megközelítést alkalmaztak: hagyták, hogy a robot figyeljen, és úgy tanuljon. Ehhez érzékelőkkel teletűzdelt szivacsot használtak, amivel többször is megtörölték a kagylót. A szenzorokból származó adatok a gép neurális hálózatába kerültek be, ami lehetővé tette, hogy utánozza az emberek munkáját. Az eredmény lenyűgözően precíz lett.

Bár a teszt a mosdókagylók tisztítására összpontosított, a kutatók úgy vélik, hogy a megoldást más területeken is alkalmazni lehetne. Az öntanuló robotkar különféle feladatokat tud megoldani különböző felületeken, mint például csiszolás, festés vagy hegesztés. De akár az otthonokban segédkező robotkéz is lehet belőle.

A BGR beszámolója szerint a gép arra is képes, hogy más robotokkal ossza meg a tanultakat, így sokkal hatékonyabbá válhat a gépek betanítása.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Földes András 2025. február. 02. 17:00

Íme a féktelen magyar pénzszórás rohadó emlékművei, amelyekből már csak a zombik hiányoznak

A közpénzherdálás csúcsteljesítménye, amikor egy beruházás elkészül, de mivel a cél a lopás volt, sosem kerül használatba. Kastélyok, stadionok, fürdők és persze állatkert, amelyeket akár használhatnánk is, de inkább enyésznek, mint egy posztapokaliptikus zombifilmben. Szavazzon, melyik legyen a pénzégetés emlékműve!