Lift helyett lépcsőzés, boltba autózás helyett kerékpározás – apró, a napi rutinba beépíthető testmozgásokkal is sokat lehet tenni a vérnyomás csökkentéséért, mutat rá egy friss kutatás.
Világszerte 1,28 milliárd felnőttet érint a magas vérnyomás, ami a korai halálozás egyik leggyakoribb oka. Stroke-hoz, szívrohamhoz, vesekárosodáshoz és számos más problémához vezethet, ráadásul mivel nincsenek tünetei, gyakran szokták csendes gyilkosként emlegetni – írja a The Guardian.
Napi öt perc extra mozgás azonban segíthet csökkenteni a magas vérnyomást. Erre jutottak a University College London (UCL), valamint a Sydney-i Egyetem kutatói, amikor azt vizsgálták, hogy egy kicsivel több erőfeszítés milyen hatással lehet a problémára.
Vizsgálódásaik során körülbelül 15 000 ember adatait rögzítették, akik 24 órán át viseltek aktivitáskövetőt. Ezzel figyelték meg a vérnyomásuk és a napi mozgásuk közötti kapcsolatot. Mint kiderült: már az is segíthet, ha beépíti öt perc extra mozgást a napi rutinjába. Lehet ez lépcsőzés vagy akár a boltig történő kerékpározás is – már ez is látványos eredményt ért el a vérnyomás csökkentésében.
„A jó hír az, hogy bármilyen is a fizikai erőnléte, nem kell sok ahhoz, hogy jó hatást gyakoroljon a vérnyomására” – hangsúlyozza Jo Blodgett, a Circulation tudományos folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője, a UCL kutatója.
A szakember szerint a sok testmozgást nem végző embereknél a séta is lehet pozitív hatással a vérnyomásra, de az érdemi változáshoz a szív- és érrendszer nagyobb mértékű megterhelése szükséges.
A szívritmust öt percre megnövelő gyakorlatokkal a szisztolés (SBP) vérnyomás 0,68 higanymilliméterrel (Hgmm), míg a diasztolés (DBP) 0,54 higanymilliméterrel csökkent. Populációszinten a kutatók szerint az SBP 2 Hgmm-es, és a DBP 1 Hgmm-es csökkenése már 10 százalékkal csökkenteti a szívbetegségek kockázatát.
Mindent összevetve, mindössze öt perc extra testmozgással már sokat tehet az egészségéért – ráadásul ennek a hatásai túlmutathatnak a vérnyomás csökkentésén. Természetesen nem kell stopperrel mérni ezt az időt; a több mozgásnak, például a napi legalább 10 000 lépésnek számos egyéb jótékony hatása van.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.