Az amerikai űrhaderő új robotkutyáját, Chappie-t nem az amerikai védelmi minisztérium, hanem a légierő egyik parancsnoka fejlesztette ki.
Az amerikai űrhaderő az elmúlt években többször is tesztelte már azt, hogy miként segíthetnék a robotkutyák az állomány munkáját. Ez leginkább a bázisok felügyeletét-őrzését jelenti, most azonban komolyabb feladatot is kaphat a gép a coloradói bázison.
A Gizmodo beszámolója szerint az új négylábú robot a Chappie nevet kapta, ami nem egyenlő a magyarban gyakran alkalmazott Csöpivel (bár a hangzása hasonló). Ha már le kell fordítani, akkor sokkal inkább a Fickó felelne meg a Chappie-nek, az amerikai űrhaderő azonban nem a magyar megfelelője miatt választotta ezt a nevet: valójában egy 2015-os film főszereplője után nevezték el, ami egy Chappie nevű robot volt.
Érdemes azonban egy pillanatra elengedni a neveket, és magára a robotra koncentrálni, az űrhaderő ugyanis igen komoly feladatot szán a gépnek: kifejezetten a vegyi, biológiai és nukleáris anyagok észlelésének megkönnyítésére tervezték. Emiatt olyan speciális érzékelőket kapott, amelyek segítenek észlelni a veszélyes anyagokat.
A robot azért is különleges, mert a technológia nem egy kormányzati szándék miatt jöhetett létre. Dominic Garcia, a légierő egy parancsnoka találta ki, hogy kellene egy ilyen szerkezet:
„az ötlet egy szíriai bevetés után jött, ahol az Iszlám Állam vegyi fegyvereit kerestük és semmisítettük meg, miközben új vegyi anyagokkal kellett szembenéznünk”
– nyilatkozta a lapnak Garcia.
A parancsnoknak ekkor jött az ötlet, hogy kellene egy gyorsabb és biztonságosabb mód arra, hogy ezt a feladatot elvégezzék.
Garcia 2022-ben 1,2 millió dolláros – kb. 456 millió forintos – támogatást kapott a légierő Afwerx nevű programjától, ami lehetővé teszi, hogy bizonyos fejlesztéseket a Pentagon bürokráciájának megkerülésével végezzenek el. Alig 20 hónappal később már a fejlesztés 90 százaléka elkészült, így tesztelni is tudták a robotkutyát.
Az űrhaderő szerint a jövőben a robot azon képességét fejlesztik majd, ami lehetővé teszi, hogy nehezebb terepen is boldogulni tudjon. Emellett mesterséges intelligenciával felvértezve minden korábbinál pontosabb észleléseket végezhet majd el, és azokra a megfelelő módon reagálni is tud majd.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.