Tech HVG 2024. november. 06. 20:03

Óriási felfedezés: kiderült, mitől rákkeltő a vörös hús – a kezelés kidolgozásában is nagy szerepe lehet

Egy, a vörös húsban lévő fehérje felelős a vastagbélrák kialakulásáért, fedezték fel a szingapúri Nemzeti Rákközpont kutatói. A jó hír, hogy a megállapításaik révén a kezelés kidolgozása is könnyebb lesz.

A vörös húsokról régóta voltak bizonyítékok azzal kapcsolatban, hogy növelhetik bizonyos ráktípusok kialakulásának kockázatát. Eddig azonban nem találták meg a kettő közötti kapcsolatért felelős mechanizmust.

E téren értek most el áttörést a szingapúri Nemzeti Rákközpont kutatói: feltárták ugyanis, hogy a vörös hús túlzott fogyasztása miért vezethet a vastagbélrák kialakulásához, ami a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés.

A Cancer Discovery tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a kutatók frissen vett vastagbélrák-mintákat használtak vizsgálataikhoz. Azt találták, hogy a vörös húsokban található pirin nevű fehérje aktivál a szervezetben egy enzimet, a telomerázt. Úgy tűnik, ez a fehérje felelős a rák kifejlődéséért.

A New Atlas kifejti: a telomerek kis „sapkák” a kromoszómák végén, melyek DNS-szekvenciákból és fehérjékből épülnek fel, és a sejtosztódáshoz szükségesek. Ezek a telomerek minden sejtosztódással rövidülnek, míg végül olyan rövidek nem lesznek, hogy a sejtek képtelenek lesznek a további osztódásra – a szövetek pedig elöregednek. Itt jön a képbe a telomeráz – egy enzim, ami képes a telomerek újjáépítésére, és helyreállítva a sejtosztódást is.

Jelentősen csökkenthető a férfiak bélrákkockázata, és csak egy dolog kell hozzá

A dél-koreai Kjonghi Egyetem kutatói szerint ha a férfiak áttérnek a növényi alapú étrendre, jelentősen csökkenhet a vastagbélrák kialakulásának kockázata. A nőknél ilyen összefüggést viszont nem találtak.

Azonban, ha egy sejt kontrollálatlanul elkezd osztódni, túllépve a természetes hatásait, az rákos elváltozás kialakulását okozhatja. A sok osztódás okán a rákos sejtek nagyon rövid telomerekkel végződnek, melyek emiatt képtelenné válnak a kromoszómák megvédésére. Hogy elkerüljék a sejtek a biztos halált, telomerázt kezdenek termelni, így tovább növekedhetnek és osztódhatnak, gyakorlatilag halhatatlanná válva.

Röviden: a kutatók azt fedezték fel, hogy a vörös húsokban lévő pirin újraaktiválta a telomerázt a vastagbélrák sejtjeiben, segítve a daganatos sejtek fejlődését.

A jó hír, hogy a vörös húsok és a rák kapcsolatának feltárásával a kutatók azt is meg tudták határozni, hogyan tudják megakadályozni ezt – ehhez a pirint kell megcélozni, megakadályozva a megkötődését – jegyzi meg a BGR. Ez a jövőben új rákellenes kezelési módok kidolgozását teheti lehetővé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Bábel Vilmos 2024. december. 24. 19:30

Mi az, amit biztosan tudunk Jézusról?

Mikor született? Hol született? Mi volt az anyanyelve? Tényleg keresztre feszítették? Létezett egyáltalán? A legjobb tudásunk szerint Jézus Krisztus történelmi személy, akiről tudunk tényállításokat tenni, ha nem is sokat. Ezeket szedtük össze.