Egy új tanulmány szerint a főzéskor használt gázból felszabaduló káros anyagok olyan szív, illetve tüdőbetegségeket okoznak, amelyek átlagosan két évvel rövidítik meg az emberek életét.
Évente 40 ezer ember halálát okozzák Európában a gáztűzhelyek – derül ki egy az EU és az Egyesült Királyság háztartásait vizsgáló tanulmányból a Guardian tudósítása szerint.
A tűzhelyek ugyanis szív- és tüdőbetegségekkel összefüggésbe hozható káros anyagokat bocsátanak ki, miközben ennek veszélyeiről a közvéleménynek alig van tudomása.
„A probléma mértéke sokkal nagyobb, mint gondoltuk” – mondta a tanulmány vezető szerzője, a spanyolországi I. Jakab Egyetem környezet-egészségügyi kutatólaboratóriumát vezető Juana María Delgado-Saborit.
A kutatók évente 36 031 idő előtti halálesetet tulajdonítottak a gáztűzhelyeknek az EU-ban, és további 3928-at az Egyesült Királyságban. Ráadásul szerintük ez konzervatív becslés, mivel csak a nitrogén-dioxid (NO2) egészségügyi hatásait vették figyelembe, más gázokkal, például a szén-monoxiddal, vagy a benzollal nem foglalkoztak.
Az EU-ban minden harmadik háztartás gázzal főz, az Egyesült Királyságban a háztartások 54 százaléka, Olaszországban, Hollandiában, Romániában és Magyarországon pedig ez az arány megközelíti a háztartások kétharmadát. A tűzhelyek fosszilis gázt égetnek, és olyan káros anyagokat bocsátanak ki, amelyek gyulladásokat okoznak a légutakban.
A most megjelent eredmények egy a háztartások levegőminőségét mérő tavalyi kutatáson alapulnak. Az így kapott adatokból meghatározhatóvá vált a háztartások beltéri nitrogén-dioxid kitettsége, majd a kültéri értékek betegségkockázati rátáit használva számolták ki a tudósok, hogy éves szinten ez mennyi halálesetet jelenthet.
Persze vannak, akik kétségbe vonják a módszertan helyességét, így tett például Steffen Loft, a Koppenhágai Egyetem légszennyezéssel foglalkozó szakértője, aki szerint legalábbis kérdéses, hogy a kültéri, főként a közlekedésből származó, nitrogén-dioxiddal kapcsolatos adatok mennyire feleltethetők meg a beltéri, gázfőzésből származó eredményeknek.
Az EU ebben a hónapban szigorította a kültéri levegő minőségére vonatkozó szabályait, de a beltéri levegő minőségére vonatkozóan nem állapított meg normákat. Az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) sürgette a politikai döntéshozókat, hogy segítsék a gázfőzők fokozatos kivonását a forgalomból. Ehhez többek között a kibocsátási határértékek meghatározására, a tisztább tűzhelyekre való átállást elősegítő támogatásokra lenne szükség, illetve rá kellene kényszeríteni a gyártókat arra, hogy a tűzhelyeken tüntessék fel a szennyezési kockázatokat.