Véget ért a Föld körüli pályafutása az Intelsat 33e műholdnak, de még a szétesése után is szemmel kell tartani – a darabjai ugyanis más szatelliteket veszélyeztetnek.
Széthullott a geostacionárius pályán keringő Intelsat 33e műhold, miután egy hiba miatt váratlanul irányíthatatlanná vált. Ez még tovább növelte az űrszemét mennyiségét, így még nagyobb lett annak a kockázata, hogy ezek nekiütköznek valamilyen űrjárműnek – írja a Gizmodo.
Mint a portál írja, a 2016-ban felbocsátott Intelsat 33e egy kommunikációs műhold volt, mely Európának, Afrikának és más térségeknek is nyújtott ilyen szolgáltatásokat a 2017-es üzembe állítása óta. Szombaton azonban váratlanul megszakadt vele a kapcsolat. Ekkor a működtetője, az Intelsat azt közölte, felvette a kapcsolatot a gyártóval, a Boeinggel, de már ekkor sem fűztek nagy reményeket ahhoz, hogy helyre tudják állítani a műholdat.
Kicsivel később az amerikai űrhaderő azt közölte, az Intelsat 33e széthullott, és megkezdték a hozzá kapcsolódó 20 törmelékdarab követését. Egyelőre nem találtak potenciális fenyegetést. Az nem világos, hogy mi okból hullott darabjaira a szatellit, de a elképzelhetőnek tartják, hogy a hajtása robbant fel.
Egy másik társának, az Intelsat-29e-nek is idő előtt véget ért a pályafutása 2019-ben, mindössze három év után: ez egy lehetséges meteoritbecsapódás, vagy valamilyen vezetékhiba miatt ment tönkre. A SpaceNews cikke szerint az Intelsat 33e sem volt problémamentes a mostani hiba, majd szétesés előtt: a tervezettnél nagyjából három hónappal később sikerült csak beüzemelni egy hajtóműhiba miatt, de voltak még egyéb problémák is.
Sőt, a „halála” után is lehetnek vele gondok, mert űrszemétként más űrjárművekre – akár még működő műholdakra – is veszélyes lehet a geostacionárius pályán.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.