Tech MTI 2024. október. 20. 13:31

Lézertechnológiás rakétaelhárító rendszert tesztelt sikerrel a brit légierő

A londoni védelmi minisztérium úgy fogalmazott, hogy a rakétafenyegetés elhárítása “kevesebb időt vesz igénybe, mint ennek a mondatnak az elolvasása”.

Lézertechnológián alapuló, repülőgépekre felszerelhető rakétaelhárító rendszert tesztelt száz százalékos találati pontossággal a brit királyi légierő (RAF). A londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az RAF számos repülőgéptípusán – köztük a hírszerzési információgyűjtésre kifejlesztett Shadow R2, valamint az Airbus A400M szállító gépeken – alkalmazható az új védelmi lézerrendszer.

A technológiát egy svédországi katonai tesztlétesítmény légterében próbálták ki, és a rendszer az egyszerre felbocsátott, hőkereső infravörös észlelővel felszerelt rakéták mindegyikét működésképtelenné tette. A rakétaelhárító lézerfegyvert a Leonardo és a Thales hadiipari konglomerátum brit részlegei a brit védelmi minisztérium tudományos és technológiai kutatóműhelyével közösen fejlesztették ki.

A tárca ismertetése szerint a rendszer egyik fő összetevője a Thales által tervezett, Elix-IR nevű berendezés, amely észleli a rakéták felbocsátását, azonosítja a rakétatípusokat, és az elektronikus háttérzajok kiszűrésére kidolgozott algoritmus révén kizárólag a tényleges fenyegetést jelentő rakétafegyvereket követi. A rakéták felbocsátásának megállapítása és típusuk azonosítása után az Elix-IR riasztja a Leonardo általkifejlesztett, Miysis elhárító komponenst, amely precíziós lézersugarakkal veszi célba a rakéták nyomkövető rendszereit, megbénítva működésüket. A londoni védelmi minisztérium úgy fogalmazott, hogy a rakétafenyegetés elhárítása “kevesebb időt vesz igénybe, mint ennek a mondatnak az elolvasása”.

A tárca néhány hete arról számolt be, hogy még ebben az évtizedben légi támadóeszközök, mindenekelőtt drónok és rakéták elhárítására alkalmas lézerfegyverekkel szerelhetik fel a brit királyi haditengerészet hajóit is. Az akkori tájékoztatás szerint a DragonFire (Sárkánytűz) elnevezésű fegyverrendszert 2027-ben – a korábban kitűzött határidőnél öt évvel hamarabb – hadrendbe lehet állítani. A brit védelmi tárca szerint az új lézerfegyver pontosságára jellemző, hogy egy kilométerről eltalálható vele egy egyfontos pénzérme.

Fejlesztés alatt áll mindemellett egy rádióhullámokkal működő védelmi fegyverrendszer is. A londoni védelmi tárca által nemrégiben ismertetett, rádiófrekvenciás irányított energiafegyver (Radio Frequency Directed Energy Weapon, RFDEW) nevű rendszer képes lesz számos ellenséges eszköztípus felderítésére, nyomon követésére és támadására szárazföldön, tengeren és a levegőben egyaránt.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.