Tech HVG 2024. október. 18. 08:03

100 tiktokos fitnesztanácsból 60 hamis, sőt vannak egyenesen veszélyesek is

Meglepő dolgot tárt fel egy ausztrál tanulmány: a TikTok „fitnesz-szakértőinek” videói, a fitspirációs videók gyakran hamis tanácsokat adnak, és sokat ártanak azoknak, akiknek elvileg segíteni szeretnének.

Izmokat feszítenek, edzési tippeket és diétákat osztanak meg a TikTok amúgy remekül kinéző fitnesz-befolyásolói. Aki pedig hasonlítani szeretne rájuk, az falja és követi a tanácsaikat. Ausztrál kutatók tanulmánya azonban aggasztó dolgot tárt fel ezen videókkal kapcsolatban: éppen azoknak az embereknek árthatnak, akiket inspirálni szeretnének.

A dél-ausztrál Flinders Egyetem kutatói kétszáz népszerű TikTok-videót vizsgáltak át, a fitneszhez kapcsolódó hashtagek segítségével. Nem véletlenül választották ezt a platformot. Korábban a legtöbb fitspirációs kutatás az Instagram állóképeire összpontosított, annak népszerűsége és a fitspirációs tartalom nagy mennyisége miatt. A TikTok azonban világszerte egyre népszerűbbé válik: a felhasználók átlagosan heti hat órát töltenek a platformon, míg az Instagramon heti három órát.

A TikTok videók átvizsgálása után a kutatók egyértelmű nemi különbségeket találtak a testideálok ábrázolásában: a vizsgált videók 80 százalékában nők szerepeltek. Ők tükrözték a „fitt ideált”, túlnyomórész vékony, tónusos testűek voltak.

TikTok

A férfiakat bemutató klipek általában nagyon izmos, domború testalkatot mutattak. Egy apró, de veszélyes csavar: ezek a férfi influenszerek gyakran használnak teljesítményfokozó gyógyszereket (amiről nem számoltak be), azaz a videók nézőiben azt az érzetet keltik, hogy ez a kinézet természetes módon is elérhető.

Összességében arra a következtetésre jutottak a szakemberek, hogy ezek a „fitspirációs” videók gyakran idealizált képet adnak a testtípusokról, amivel negatív testképproblémákat okozhatnak, elsősorban a fiatalabb nőknél. A szerzők arra is rávilágítanak, hogy sok ilyen videó elsősorban a megjelenés, nem pedig az egészség érdekében ösztönzi a testmozgást, és figyelmen kívül hagyják az alkalmasság fontosságát – írja a ZME Science.

De van még egy, és nem is kicsi probléma. A fitspirációs videók 60 százaléka helytelen vagy káros információkat terjeszt, a kétes diétás tippektől kezdve az akár sérülésekkel járó edzésprogramokig.

Sok olyan videót találtak a szakemberek, amelyeknek a készítői semmiféle képzést nem kaptak az egészségügy vagy a testmozgástudomány területén. Ráadásul sok influenszernek milliós követőtábora van, így a tanácsaikkal képesek eltorzítani azt, hogy mit jelent fittnek vagy egészségesnek lenni.

A Body Image-ben megjelent tanulmány szerzői az ilyen videók alaposabb vizsgálatát, és a reális, egészségorientált tartalmak közösségi médiában való népszerűsítését kérik. Úgy vélik, hogy az olyan platformoknak, mint amilyen a TikTok is, többet kellene tenniük annak érdekében, hogy a fitnesztartalmak pontosak legyenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.