A jövőben a marihuána dekriminalizálásában is nagy szerephez juthat az a kutatási eredmény, ami a King’s College London szakemberei publikáltak a kannabiszhasználat hatását vizsgálva.
A magas THC (tetrahidrokannabinolt) tartalmazó kannabisz sokkal nagyobb hatással van az emberi DNS-re, mint az alacsonyabb dózisú változat – derült ki egy friss kutatásból. A King’s College London kutatói arra jutottak, hogy a legerősebb növényi származék befolyásolja a leginkább az immunitással és a sejtenergia-termeléssel kapcsolatos géneket, és határozott nyomot hagy a pszichózisban szenvedő szerhasználók DNS-ében.
A Molecular Psychiatry című tudományos lapban megjelent tanulmány szerzői 682 ember vérmintáját elemezték annak érdekében, hogy megvizsgálják a kannabiszhasználat hatását a DNS-metilációra. Ez egy olyan kémiai folyamatra utal, amely befolyásolja a gének aktiválását. Összességében 188 résztvevő volt aktív szerhasználó, és egy részük azt mondta, hogy olyan kannabiszt fogyasztott, amelyek THC-tartalma meghaladja a 10 százalékot.
Marta di Forti, a tanulmány vezető szerzője az IFLScience-nek elmondta: a 10 százalékos, vagy annál magasabb THC-tartalmú kannabiszt fogyasztók körében legalább ötször nagyobb a pszichózis kialakulásának esélye azokhoz képest, akik sosem éltek a szerrel.
Az elemzés során a kutatók a DNS-metiláció különbségeit keresték a teljes genomban a kannabiszt fogyasztók és nem fogyasztók között. Kiderült, hogy az aktív szerhasználók körében határozott nyomot lehet találni a DNS-metilációban, különösen, ha az immunrendszer génjeit és a mitokondriális géneket nézzük. Ez utóbbi egyszerűen fogalmazva a sejtszintű energiatermeléshez kapcsolódik.
Di Forti szerint bár minden kannabiszhasználatnak van valamilyen hatása, a magasabb hatóanyag esetében erősebb volt a hatás is. Ezek körében például a CAVIN1, MCU és ECHDC3 mitokondriális gének mindegyikére gyakorolt valamilyen hatást a kannabisz, ha a THC-tartalom 10 százaléknál magasabb volt.
A szakember szerint ezek alapján feltételezhető, hogy minél tovább használ valaki ilyen magas hatóanyagtartalmú szert, annál nagyobb az esély a pszichózis kialakulására, ami a mitokondriumok működésének hibájával jár együtt.
A kutatók összehasonlították ezeket a kannabiszhasználathoz köthető epigenetikai változásokat a pszichózison átesett, és a pszichózisban soha nem szenvedő emberek között. Előbbi csoportba 239 ember tartozott, a maradék 443 fő az egészségesek kontrollcsoportjába került. Ezek alapján azt találták, hogy a pszichózison átesett embereknél nagyobb a változás a DNS-metilációban, mint azoknál, akik esetleg ugyanúgy aktív szerhasználók, de sosem volt pszichózisuk.
A szakemberek szerint a kutatásnak alapvetően két fontos eredménye lehet. Az egyik egy jobb szűrőprogram kialakítása, ami képes megmondani, hogy miért vált ki egyeseknél pszichózist a szer használata, míg másoknál miért nem. Másfelől pedig fontos része lehet a marihuána dekriminalizálásával kapcsolatban folyatott párbeszédnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.