Az Európai Űrügynökség bemutatta az első részletét annak az óriási kozmikus térképnek, amit hat év leforgása alatt készít el az Eukleidész űrteleszkóp.
Bő egy évvel ezelőtt, 2023 júliusában indult útnak az Európai Űrügynökség (ESA) új szondája, az Eukleidész (Euclid), amivel az univerzum 95 százalékát kitevő sötét energiát és sötét anyagot tanulmányozzák a tudósok. Az eszköz már küldött haza néhány gyönyörű felvételt, nem sokkal később viszont kiderült, hogy víz fagyott az érzékelőjére, így 1,5 millió kilométeres távolságból próbálták a szakemberek felmelegíteni a szerkezetet.
A művelet minden bizonnyal sikeres volt, az ESA ugyanis kiadta a valaha volt legnagyobb 3D-s térképének első darabját. A lilás-kék foltokat tartalmazó kép 260 megfigyelésből állt össze. A kép összesen 208 gigapixeles, és a déli égbolt egy akkora szeletét mutatja be, amekkorát csak 500 telihold tudna lefedni. A felvételek 2024. március 25-e és 2024. április 8-a között készültek.
Ez a végső kép csupán 1 százaléka. Ha az utolsót is elkészíti majd az Euklidész, galaxisok milliárdjait lehet majd megnézni, amelyek vizsgálatával az univerzum múltja is feltárulhat. A mostani képen 14 millió galaxis, valamint a Tejútrendszer több tízmillió csillaga látható.
Az alábbi spirálgalaxis erről a felvételről származik: egy 600x-os nagyítás eredménye, és egy olyan galaxist látni rajta, ami a Földtől 420 millió fényévre található.
Az ESA közlése szerint eddig a teljes feltérképezés 12 százaléka készült el, az eszköz naponta 100 GB adatot küld a Földre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.