208 gigapixeles képet készített az európai űrteleszkóp, ami feltérképezi a sötét anyagot
Az Európai Űrügynökség bemutatta az első részletét annak az óriási kozmikus térképnek, amit hat év leforgása alatt készít el az Eukleidész űrteleszkóp.
Az Európai Űrügynökség bemutatta az első részletét annak az óriási kozmikus térképnek, amit hat év leforgása alatt készít el az Eukleidész űrteleszkóp.
Az Európai Űrügynökség mérnökei olyan parancsot küldenek az Eukleidész űrteleszkópnak, aminek köszönhetően a készülék fűteni kezdi a tükreit. Korábban soha senki nem próbálkozott még ilyesmivel.
Az Európai Űrügynökség az Euclid űrteleszkóp segítségével tárná fel, hol van az univerzumban a sötét anyag, és miként viselkedik. Emellett fényt derítene az univerzum tágulását gyorsító sötét energia titkára is.
1823. november 3-án írta meg Bolyai János a magyar tudománytörténet leghíresebb levelét, melyben közölte apjával, Bolyai Farkassal, „hogy semmiből egy ujj, más világot teremtettem”. Ezzel a teremtéssel lépett át a geometria az ókorból a jelenünkbe. A szemmel látható világ leírását megalapozó eukleidészi geometriát ekkor váltotta fel az abszolút geometria, amely lehetővé tette a relativitáselméletet és a világmindenség magasabb rendű megismerését. Úttörő munkásságát csak jóval halála után ismerték fel. Idehaza különösen. Főművét, a latin nyelvű Appendixet előbb fordították le olaszra, angolra és franciára, mint magyarra.
Megkezdődött az Eukleidész űrtávcső üzembe helyezése, már az első teszképeket is elkészítették az eszközzel.