Tech HVG 2024. október. 15. 20:03

Tényleg hosszabb ideig élhet, aki kevesebbet eszik, de van itt egy nagy de

Amerikai kutatók egérkísérlet segítségével vizsgálták meg, milyen hatása lehet az élettartamra annak, ha valaki kevesebbet eszik. Az eredmény igen meglepő.

Régóta hangoztatják már a tudósok, hogy a kevesebb bevitt kalória, valamint az időszakos böjtölés jót tehet a szervezetnek, és segíthet abban, hogy hosszabb életet éljünk. A dolog logikusnak is tűnik, hiszen a kevesebb kalóriabevitel miatt csökkenhet az elhízás mértéke, így például a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata is. A kutatók azonban figyelmeztetnek: a böjtölésnek akár káros hatásai is lehetnek.

A Science Alert beszámolója szerint egy nagy, 960 egéren elvégzett kísérlet azt mutatja, hogy az anyagcsere-folyamatban bekövetkező változások nem feltétlenül magyarázzák meg, miért élhet tovább a böjtölő ember. A vizsgálat eredményét a Nature című tudományos lap hozta le.

A Pennsylvaniai Egyetem kutatói 960 nőstény egérnél értékelték a fokozatos kalóriakorlátozás és az időszakos koplalás hatásait. Ennek kapcsán megerősítették azoknak a korábbi tanulmányoknak az eredményét, amelyek szerint a test időnkénti „éheztetése” valamivel hosszabb életkort eredményez.

Azok az egerek, amelyektől a legtöbb kalóriát vonták meg, 18 hónapos korukra a 6 hónaposan mért súlyuk negyedét veszítették el, míg a hagyományos étrendet tartó egereknél negyedakkora súlygyarapodás volt megfigyelhető. Kiemelték:

a böjtölő egerek 9 hónappal éltek tovább társaikhoz képest.

Ez azt jelenti, hogy az élethosszuk nagyjából harmadával nőtt.

A kutatók azonban azt is megfigyelték, hogy számos, különböző életkorú egér elpusztult a diétázás közben. Ezek alapján úgy tűnt, bizonyos egyedeknél a böjtölés negatív hatásai felülírhatják a pozitív hozadékot.

Egereken mutatták ki: akár rákot is okozhat a böjtölés

Amerikai kutatók vizsgálata szerint a böjtölés hatására az egerekben szaporodni kezdtek az őssejtek, amelyek akár daganatot okozó sejtekké is válhattak.

A böjtölő egereket alaposabban megvizsgálva az is kiderült, hogy valójában azok az egerek éltek a legtovább a csoporton belül, akik a legkevesebb testsúlyt vesztették el. Mindez arra utal, hogy az anyagcsere-szabályozás nem ad magyarázatot a diétához köthető élethossz-növekedésre.

A tanulmány szerzői szerint a genetika sokkal nagyobb szerepet játszott annak meghatározásában, hogy mely egerek élték meg az öregkort. Azok az egyedek, amelyek megőrizték súlyukat, nagyobb eséllyel éltek tovább, csakúgy, mint azok, amelyek szervezetében nagyobb a fertőzések elleni fehérvérsejtek aránya.

Egyszerűbben fogalmazva: a megfelelő genetikával megáldott egerek nagyobb eséllyel éltek tovább. Mindezek alapján még inkább adott a kérdés, hogy milyen szerepe lehet a diétázásnak a megnövekedő élettartamban. A kutatók szerint mivel egy rendkívül komplex rendszerről van szó, ezt alaposabban kellene megvizsgálni. Mindez azonban nem azt jelenti, hogy az egészséges étkezésnek és a bevitt kalóriamennyiség csökkentésének ne lenne jótékony hatása az életminőségre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.