Svéd mérnökök olyan, tengerre telepíthető eszközt terveztek, ami egyszerre aknázza ki a szélben, a napsütésben és a hullámzásban lévő energiát.
Az elmúlt években egyre inkább a figyelem középpontjába került, hogy a zöldenergiát a víz segítségével állítsák elő a szakemberek. Ebben az esetben azonban nem a vízerőművekre kell gondolni: sokkal inkább a víz fölé telepített napelemekre, a tengeri szélerőművekre, valamint azokra a szerkezetekre, amelyek a hullámzásban lévő energiát hasznosítva állítanak elő elektromos áramot.
A svéd NoviOcean nevű vállalat ezen a téren emelné egyel a tétet. A cég egy olyan eszköz gyártását tervezi, amit a tengerre kell telepíteni, és egyszerre képes hasznosítani a nap energiáját, a szélenergiát és a hullámzást is. A Hybrid Energy Convertert (HEC) 38 méter hosszúra tervezik. A szerkezet tetején lévő hat szélturbina 300 kW teljesítménnyel bír, míg a napelemek 50–80 kW-ot adnak hozzá az egészhez – írja az Interesting Engineering. A készülék a hullámzás energiájának hasznosításával összesen 1 MW teljesítménnyel bír. Egyetlen ilyen szerkezet 1000 háztartást lenne képes ellátni elektromos árammal naponta.
A NoviOcean állítása szerint a HEC moduláris felépítése és bevált alkatrészei egyszerűvé teszik a gyártását, telepítését és karbantartását, nem mellesleg alacsonyabb környezeti hatással és nagyobb teljesítmény/tömeg aránnyal bír, mint a tengeri szélerőművek.
A tervek szerint a szélerőművek tövébe telepítenék az egységeket. Egy négyzetkilométeren nagyjából 15 ilyen egység dolgozhat, ami 15 MW-ot jelent. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az ekkora területen található szélerőművek 10 MW teljesítménnyel bírnak, akkor egy négyzetkilométerre 25 MW-tal lehet számolni.
A cég jelenleg 12 millió eurót – nagyjából 4,7 milliárd forint – szeretne összekalapozni befektetőktől, hogy meg tudja kezdeni a gyártást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.