Tech HVG 2024. szeptember. 29. 20:03

Letöltötte mostanában a Chrome böngészőt? Lehet, hogy nagy bajban van

Magyarországot is érinti egy új kampány, melyben ismert alkalmazások álcája alatt terjesztenek egy veszélyes androidos kártevőt.

Újabb verziója terjed Európa-szerte az Octo nevű androidos kártevőnek – derül ki a ThreatFabric elemzéséből. Az Octo2 variáns Chrome böngészőnek, NordVPN-nek és egy Europe Enterprise nevű appnak álcázza magát – és az igazán rossz hír, hogy a kampány a lengyel és a moldáv mellett jelenleg a magyar piacra fókuszál.

Az Octo hosszú múltra tekint vissza, a régebbi verziói képesek voltak a megfertőzött eszközökön történt billentyűleütések monitorozására, irányítani a mobilt, elfogni az SMS-eket és az értesítéseket, lezárni a kijelzőt, valamint appokat elindítani – sőt, SMS-ek tömeges kiküldésére is használhatták az eszközt.

A fejlesztői pedig most „piacra dobták” az Octo2-t, merthogy ezt a rosszindulatú felek vehetik meg, hogy saját céljaiknak megfelelően felhasználhassák. Már meg is jelentek az első, ezzel fertőzött alkalmazások, a korábban említett Chrome, NordVPN és Europe Enterprise appok álcája alatt.

Az Octo2 kártevővel fertőzött androidos appok
ThreatFabric

Itt nem arról van szó, hogy ezek az alkalmazások veszélyesek lennének, sőt, fontos kiemelni: a Play Áruházból letölthető, hivatalos appok semmilyen formában nem veszélyesek. A most felfedezett fertőzött programok külső forrásból telepíthetők, és semmi közük az eredeti appokhoz – ez puszta csali, hogy a felhasználók telepítsék az eszközeikre. Bár megesik, hogy a kártékony appok is működnek úgy, ahogy az mondjuk elvárható pl. a Chrome esetében, de a lényeg az, ami nem látszik: a háttérben ugyanis káros rakomány települ az eszközre, ami az adataira utazik.

Mint a Bleeping Computer kifejti, az Octo2 a Zombider nevű szolgáltatást installálja, ami ezután a kártékony rakományt hivatott telepíteni az eszközre. Ráadásul képes megkerülni az Android biztonsági funkcióit is.

Üzeni a Google: ha androidos a mobilja, ezt azonnal kapcsolja ki rajta

Rosszindulatú emberek egy filléres trükk segítségével vehetik rá a felhasználók mobilját arra, hogy minden adatot rajtuk keresztül továbbítson. Szerencsére van egy egyszerű módszer, amellyel ez kivédhető.

Az Octo2 nem tűnik forradalmi újításnak a korábbi verzióhoz képest, de már akkor is rendkívül veszélyes, ha „csak” annyit tud, mint az elődje. Márpedig több ponton is finomhangoltak rajta a fejlesztői, és mivel egy banki trójai vírusról van szó, a végső cél nem lehet más, mint hogy ellopják a banki adatait.

Mivel jelenleg csak a Play Áruházon kívüli alkalmazásokban fedezték fel, a legjobb védekezés a megelőzés: ne telepítsen ismeretlen forrásból appokat. Soha.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.