A Space Perspective nevű amerikai cég 2025-ben vinne először embert 30 kilométer magasra, 2026-ban pedig a kereskedelmi utazást is beindítaná.
Évek óta dolgozik a Space Perspective nevű amerikai vállalat azon az űrkapszulán, amely a világűr peremére vinne utasokat. Ezt azonban nem akárhogyan tenné meg: egy hatalmas ballont használna a repüléshez. A cég tervéről 2020-ban lehetett először hallani, azóta pedig már ott tart a projekt, hogy 2024 februárjára az utasokat szállító hatalmas űrkapszula is elkészült.
Most ismét előrébb lépett a projekt: a vállalat bejelentette, hogy sikeres tesztet hajtott végre a Neptune nevű járművével, így egy kicsit ismét közelebb került ahhoz, hogy beindítsa az űrturistákra specializálódott járatát.
A Gizmodo beszámolója szerint a Space Perspective szeptember 15-én indította útnak a hidrogénnel működő eszközét a floridai űrkikötőből, amely négy óra alatt emelkedett fel a sztratoszféráig. A teszt során az utastér megőrizte a nyomását és a stabilitását, majd sikeres landolást hajtott végre. A Development Flight 2 nevű küldetés volt az első, amely során a Neptune elérte a sztratoszférát, korábban csak egy makettjét emelte a magasba a ballon.
Fontos megjegyezni, hogy a szerkezet valójában nem éri el az űrt. A 30 kilométeres magasság kétszer olyan magas, mint ahol a kereskedelmi repülőgépek közlekednek, és onnan már a Föld görbületét is látni, de messze a 100 kilométer magasan lévő Kármán-vonal alatt van, amit a szakemberek hivatalosan is a világűr szélének tartanak.
A Space Perspective a tervek szerint 2025-ben szállít majd először embert, a kereskedelmi repülést pedig 2026-ban kezdheti meg. A cég 125 ezer dolláros áron kínál egy jegyet, ami átszámítva 44,1 millió forintot jelent. A borsos ár ellenére a fejlesztés iránt nagy az érdeklődés, korábban többen is jelezték, szívesen utaznának a kapszulában, hogy aztán 30 kilométeres magasságban mondhassák ki egymásnak a boldogító igent.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.