Tech HVG 2024. szeptember. 20. 09:03

Figyelje csak a kutyáját: másképp ért, mint hinné

Úgy tűnik, a kimondott szavak is számítanak a kutyáknak, nem csak a hozzájuk kapcsolódó jelzések, állítják amerikai kutatók. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy négylábú barátaink még „okosabbak”, mint hittük: valóban feldolgozzák a szavakat, igaz, nem mindegyiket.

Vajon tényleg meg is értik a szavakat, vagy csak az azokhoz kapcsolódó jelzésekre reagálnak a kutyák? – tették fel a kérdést amerikai kutatók, különös tekintettel azokra, a közösségi médiában keringő vírusvideókra, amelyekben a kutyák egy hangtábla gombjait nyomogatva „beszélgetnek” a gazdáikkal. (Ha egy ilyen hangtábla valamelyik gombját megnyomják, akkor egy szót hallani.) Sokan ugyanis, látva az ilyen videókat, azt állítják, hogy a kutyák tényleg képesek a szó alapú kommunikációra, és nem csupán gazdáik testbeszédét értelmezik.

A Kaliforniai Egyetem szakemberei más kutatókat is bevontak egy izgalmas kísérletbe, hogy tisztázzák e kérdést. Két vizsgálatot végeztek, hogy megfigyelhessék a kutyák konkrét szavakra adott reakcióit – írják közleményükben a kutatók a Plos ONE folyóiratban megjelent tanulmányból szemezgetve. Mindkét kísérletben hangtáblákat használtak. Az első esetben úgy nyomogatták a hangtábla szavakat rejtő gombjait, hogy az állatok gazdái a másik szobában voltak. A kutatók egy percig figyelték, hogyan reagálnak a kutyák. A másik vizsgálatban a kutyatulajdonosok maguk nyomkodták a gombokat vagy mondták ki hangosan a szavakat, és ők is figyelték kedvencük reakcióit.

Amalia Bastos és Patrick Wood kutatók az egyik kutya otthonában
Comparative Cognition Lab at UC San Diego

Érdekes reakciókat tapasztaltak. A kutyák jól reagáltak a játékkal kapcsolatos szavakra, valamint azokra, amelyek valami kültéri aktivitásra (például sétára) utaltak, függetlenül attól, hogy a szót a gazdájuk mondta, vagy a hangtábláról származott. Ez pedig arra utal, hogy a kutyák maguk dolgozzák fel a szavakat, nem hagyatkoznak más jelzésekre. Viszont az ételekkel kapcsolatos szavakra nem reagáltak olyan egyértelműen, ami – vélik a kutatók – azt jelentheti, hogy nem társítják ezeket a szavakat a szokásos idejükön kívüli evéssel. Ettől függetlenül szinte bizonyosnak látszik, hogy a kutyák magukra a szavakra reagálnak, de persze korai volna azt a következtetést levonni, hogy a négylábúak értik az emberi nyelvet.

A mostani tanulmány – jegyzi meg közleményében az egyetem – egy nagyobb, folyamatban lévő kutatási projekt része, amelybe világszerte több ezer résztvevőt vonnak be. Megvizsgálnák, hogyan használják az ebek spontán, aktívabban az ebek a hangtábla gombjait, beleértve a gombnyomások sorozatát és annak jelentését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.