Tech HVG 2024. szeptember. 20. 12:03

Mitől függ, hogy biológiailag fiatal-e az agya? Nem mindegy, hol lakik, sőt még a politikusokon is múlhat

Agyunk valódi és biológiai életkora nem mindig egyezik, és az eltérésnek számos fizikai és társadalmi oka lehet. Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként gyorsíthatja vagy késleltetheti az agy öregedését e tényezők kombinációja a különböző földrajzi régiókban.

Hogy naptár szerint hány éves egy agy, az adott az egyén korából. Viszont nem mindenkinél öregszik egyformán az agy, és – derül ki egy új kutatásból – ezzel kapcsolatban az sem mindegy, hol él valaki.

Ír szakemberek vezette nemzetközi csapat 15 ország több mint 5000 résztvevőjét vonta be a kutatásba. Funkcionális mágneses rezonancia képalkotás (fMRI) és elektroencephalográfia (EEG) adatinak elemzésével számszerűsítették egészséges és úgynevezett neurodegeneratív betegségekben (enyhe kognitív károsodás, Alzheimer-kór) szenvedőknél az agy életkorbeli különbségeit.

Kiderült, hogy a nagyobb egyenlőtlenségekkel küzdő országok lakosságának „öregebb az agya”, és ezt a felgyorsult öregedést leginkább az idősödésre érzékenyebb agyi régiókban lehetett tetten érni. Arra is fény derült, hogy a légszennyezettség és különféle fertőző és ne fertőző betegségek is hozzájárulnak a gyorsabb agyi korosodáshoz, és ez ugyancsak a fejletlenebb országokra igaz. A legegyértelműbb eltérést a valós és a biológiai agyi életkor között az Alzheimer-kórban megbetegedetteknél találták.

A kutatók a nemek közötti különbséget is vizsgálták. A latin-amerikai és a karibi államokban élő nőknél nagyobb agyi korkülönbséget találtak, amit – vélik a szakemberek – a nemek közötti egészségügyi és szociális feltételek közötti különbségek indokolnak. Összességében a vizsgálat alátámasztja a környezeti és a társadalmi hatások szerepét az agy egészségbeli állapotának különbségeire.

A kutatás arra is rámutatott, hogy valójában a politikai döntéshozók is hozzájárulhatnak az agyi korkülönbség csökkentéséhez, elősegíthetik az egészségesebb öregedést olyan problémák megoldásával vagy legalábbis csökkentésével, mint a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenség és a környezetszennyezés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.