Tech HVG 2024. szeptember. 19. 10:03

Szeretne szimpatikusabbnak tűnni? Van rá egy egyszerű módszer

Sok ember szeretné, ha az embertársai szimpatikusnak tartanák. Pszichológusok legújabb felfedezései szerint ezt nem is olyan nehéz elérni.

Fontos, hogy mit mond az ember, de az is, hogy miként kommunikál. Pontosabban, hogy milyen kéz- és testmozdulatokkal, arckifejezésekkel (úgynevezett non-verbális eszközökkel) kíséri a mondandóját. Azon felül ugyanis, hogy például az arckifejezések nyomatékosíthatják is a szavakat, szimpatikusabbá is tehetnek bennünket mások szemében – erre jutottak a Nottingham Trent Egyetem tudósai.

A kutatók – számolt be a kísérletről a ZME Science – számos természetes beszélgetést elemeztek. Először 52 résztvevő videohívásait elemezték, rögzítve reakcióikat különféle, ám mindennapinak mondható helyzetekben. A hívások a humortól a konfliktusig terjedő viselkedést mutattak be. Ezután olyan rövid videókat rögzítettek a kísérleti alanyokról, amelyekben barátságosnak vagy fenyegetőnek kellett látszaniuk, esetleg az egyet nem értésüket kellett kifejezniük, anélkül, hogy ellenszenvet keltettek volna.

A következőkben több mint 170 résztvevőnek mutattak meg néhány videohívás-felvételt, és arra kérték őket, hogy értékeljék a megszólalók érzelmeit és megnyilvánulásait, valamint azt, hogy mennyire szimpatikusak. Azokat a résztvevőket, akiknek kifejezőbb volt az arca, általában jobban kedvelték és kellemesebbnek tartották. A tanulmányból az is kiderült, hogy a kifejezőbb egyéneket még hozzáértőbbnek, olvasottabbnak és vonzóbbnak is tekintették. Mindez összhangban van a korábbi kutatásokkal, amelyek szerint a kifejezőbb érzelmeket mutató egyének gyakran jobbak a társadalmi kötelékek kialakításában és fenntartásában.

A szakemberek az arc kifejezőképessége és a személyiségjegyek közötti kapcsolatot is vizsgálták, és jelentős összefüggést találtak a kedvességgel és az extraverzióval. A kellemesebb és extrovertáltabb egyének következetesen kifejezőbbek voltak. Mindez arra utal, hogy az arckifejezés a társadalmi eszköztárunk szerves részét képezi, és segíthet a társadalmi sikerességben. Röviden és egyszerűen: a mimika, az arckifejezések előnyt jelenthetnek.

Pszichológusok üzenik: legyen dühös, ha jót akar magának

Sokszor emlegetett mondás, hogy a harag rossz tanácsadó, ám amerikai kutatók most arra jutottak, hogy ez nem igaz, sőt. Vagy legalábbis vannak olyan helyzetek, amikor a harag igenis jól jöhet.

A Scientific Reportsban megjelent nagyszabású tanulmány azonban túlmutat az egyén sikerességén, felismerései a pszichológiától és a társadalomtudományoktól kezdve a mesterséges intelligenciáig és az ember-számítógép interakciókig terjedő területeken hasznosíthatók, társadalmilag tudatosabb MI-rendszerek fejleszthetők. Észrevételei az olyan beavatkozásoknál is felhasználhatók, amelyek célja az arckifejezést befolyásoló állapotokban, például autizmusban vagy Parkinson-kórban szenvedő egyének szociális készségeinek fejlesztése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.