Az amerikai gyógyszerészeti hatóság szerint a Neuralink új chipje, a Blindsight egy „áttörést jelentő eszköz”, ám Elon Musk állításait a vakság gyógyításáról egyelőre nem szabad készpénznek venni.
Elon Musk cége, a Neuralink az agyba ültethető chip után újabb nagy bejelentést tett, ami feszegeti az orvostudomány határait. A cég nemrég azt közölte, a Blindsight nevű implantátuma megkapta az amerikai gyógyszerészeti hatóságtól (Food and Drug Administration, FDA) az igen jelentős „áttörést jelentő eszköz” minősítést. A chip egy kísérleti eszköz, melynek célja a látás helyreállítása.
A minősítés azt jelenti – írja az Interesting Engineering –, hogy az eszköz bekerült a legkorszerűbb orvosi technológiák közé, amelyeket súlyos egészségügyi állapotok kezelésére terveztek. Mindez felgyorsíthatja az alkalmazásának a jóváhagyási folyamatát.
A lap megjegyzi: bár ez valóban nagy előrelépés, a Blindsight által elérni kívánt eredmény nem olyan egyszerű, mint amilyennek Elon Musk nyilatkozatai sugallják.
A chippel a Neuralink szeretné visszaadni a látás képességét azoknak, akik elvesztették azt, még akkor is, ha a probléma mindkét szemüket és látóidegüket érinti. Elon Musk az X-en pontosan ezt írta az eszközről, a cég azonban egyelőre nem közölte, hogy mikor végezné el az első olyan tesztet, amibe embert von be.
A folyamat során mikroelektródákat ültetnének közvetlenül az agy látókérgébe. Az egység aktiválja a neuronokat egy külső kamerából érkező jelek segítségével, ami egyfajta mesterséges látást biztosíthat például azoknak is, akik vakon születtek. Fontos hangsúlyozni: mivel emberen még nem tesztelték a készüléket, így mindez pusztán elmélet.
Az Interesting Engieering megjegyzi: az elmúlt évtizedben több cég is kísérletezett már hasonló technológiával, a Neuralink azonban hozzájuk képest több elektródát ad az implantátumhoz, ami így jobb látást biztosíthat.
A kritikus pontot a technológiában az elektródák száma jelenti. Kevés elektródával legfeljebb fényt és felvillanásokat láthat az ember, tiszta képet nem. Az elektródák számának növelése erre megoldást adhat, ám egyelőre kérdés, mennyire lehet képes a technológia a valós idejű kép továbbítására.
Annak ellenére, hogy Musk izgatott az eszközzel kapcsolatban, a szakértők nem javasolják, hogy a Blindsightot a vakság gyógyításának eszközének tekintsék. Kérdés ugyanis, hogy az agy egyáltalán hogyan értelmezi a vizuális információt.
Az egérkísérletek során azok az egyedek, amelyek betegség miatt vesztették el a látásukat, újra láttak, miután megkapták a chipet, a vakon született utódoknál azonban előfordulhat, hogy ki sem alakulnak azok a pályák az agyban, amelyek a vizuális információ feldolgozásához szükségesek.
A látás helyreállítása nem csak a fény újbóli érzékeléséből; magában foglalja a mélység, a részletek és a színek újrateremtését, ami sokkal összetettebb feladat, mint csatlakoztatni egy kamerát az agyhoz. A szakemberek szerint éppen ezért Musk állításait egyelőre érdemes fenntartásokkal fogadni.
Az FDA szerint ugyanakkor megvan benne a potenciál, hogy egyszer hasznos eszközzé válik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.