Tech HVG 2024. szeptember. 18. 17:03

Új, agyba ültethető chipet fejlesztett a Neuralink, áttörést hozhat a vakság gyógyításában

Az amerikai gyógyszerészeti hatóság szerint a Neuralink új chipje, a Blindsight egy „áttörést jelentő eszköz”, ám Elon Musk állításait a vakság gyógyításáról egyelőre nem szabad készpénznek venni.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Elon Musk cége, a Neuralink az agyba ültethető chip után újabb nagy bejelentést tett, ami feszegeti az orvostudomány határait. A cég nemrég azt közölte, a Blindsight nevű implantátuma megkapta az amerikai gyógyszerészeti hatóságtól (Food and Drug Administration, FDA) az igen jelentős „áttörést jelentő eszköz” minősítést. A chip egy kísérleti eszköz, melynek célja a látás helyreállítása.

A minősítés azt jelenti – írja az Interesting Engineering –, hogy az eszköz bekerült a legkorszerűbb orvosi technológiák közé, amelyeket súlyos egészségügyi állapotok kezelésére terveztek. Mindez felgyorsíthatja az alkalmazásának a jóváhagyási folyamatát.

A lap megjegyzi: bár ez valóban nagy előrelépés, a Blindsight által elérni kívánt eredmény nem olyan egyszerű, mint amilyennek Elon Musk nyilatkozatai sugallják.

A chippel a Neuralink szeretné visszaadni a látás képességét azoknak, akik elvesztették azt, még akkor is, ha a probléma mindkét szemüket és látóidegüket érinti. Elon Musk az X-en pontosan ezt írta az eszközről, a cég azonban egyelőre nem közölte, hogy mikor végezné el az első olyan tesztet, amibe embert von be.

Elon Musk on X (formerly Twitter): “The Blindsight device from Neuralink will enable even those who have lost both eyes and their optic nerve to see.Provided the visual cortex is intact, it will even enable those who have been blind from birth to see for the first time.To set expectations correctly, the vision… https://t.co/MYLHNcPrw6 pic.twitter.com/RAenDpd3fx / X”

The Blindsight device from Neuralink will enable even those who have lost both eyes and their optic nerve to see.Provided the visual cortex is intact, it will even enable those who have been blind from birth to see for the first time.To set expectations correctly, the vision… https://t.co/MYLHNcPrw6 pic.twitter.com/RAenDpd3fx

A folyamat során mikroelektródákat ültetnének közvetlenül az agy látókérgébe. Az egység aktiválja a neuronokat egy külső kamerából érkező jelek segítségével, ami egyfajta mesterséges látást biztosíthat például azoknak is, akik vakon születtek. Fontos hangsúlyozni: mivel emberen még nem tesztelték a készüléket, így mindez pusztán elmélet.

Az Interesting Engieering megjegyzi: az elmúlt évtizedben több cég is kísérletezett már hasonló technológiával, a Neuralink azonban hozzájuk képest több elektródát ad az implantátumhoz, ami így jobb látást biztosíthat.

A kritikus pontot a technológiában az elektródák száma jelenti. Kevés elektródával legfeljebb fényt és felvillanásokat láthat az ember, tiszta képet nem. Az elektródák számának növelése erre megoldást adhat, ám egyelőre kérdés, mennyire lehet képes a technológia a valós idejű kép továbbítására.

Sikerült kiküszöbölni a Neuralink agy-számítógép chipjének nagy problémáját

A második páciensnél már nem figyelhető meg az implantátum szálainak visszahúzódása, ezt több módszerrel is igyekeztek megelőzni a Neuralinknél. A cég vázolta néhány jövőbeni tervét is.

Annak ellenére, hogy Musk izgatott az eszközzel kapcsolatban, a szakértők nem javasolják, hogy a Blindsightot a vakság gyógyításának eszközének tekintsék. Kérdés ugyanis, hogy az agy egyáltalán hogyan értelmezi a vizuális információt.

Az egérkísérletek során azok az egyedek, amelyek betegség miatt vesztették el a látásukat, újra láttak, miután megkapták a chipet, a vakon született utódoknál azonban előfordulhat, hogy ki sem alakulnak azok a pályák az agyban, amelyek a vizuális információ feldolgozásához szükségesek.

A látás helyreállítása nem csak a fény újbóli érzékeléséből; magában foglalja a mélység, a részletek és a színek újrateremtését, ami sokkal összetettebb feladat, mint csatlakoztatni egy kamerát az agyhoz. A szakemberek szerint éppen ezért Musk állításait egyelőre érdemes fenntartásokkal fogadni.

Az FDA szerint ugyanakkor megvan benne a potenciál, hogy egyszer hasznos eszközzé válik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.