Ami eddig is logikus lépésnek tűnt, az mostantól kezdve kötelező azoknak, akik szeretnének egészségesebben élni: kerülni kell azokat az élelmiszereket, amik valamilyen csomagolással érintkeznek. A miértre svájci kutatók adták meg a választ.
Azt már eddig is tudni lehetett, hogy az élelmiszerek csomagolásáról mikroműanyagok kerülhetnek az emberi szervezetbe, a svájci Food Packaging Forum Foundation nevű nonprofit szervezet szakemberei szerint azonban ennél sokkal nagyobb a baj. A vizsgálat során 3601 olyan vegyi anyag jelenlétét mutatták ki az emberi szervezetben, amelyeket ezekben a csomagolásokban használnak. Ezek egy része veszélyes lehet az egészsége, másik részük hatása pedig még nem tisztázott – számolt be róla a Science Alert.
A Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a szóban forgó anyagok közül 100-ról lehet elmondani, hogy jelenléte komoly aggodalomra ad okot, ugyanis komoly egészségkárosító hatásuk lehet. Birgit Geueke, a tanulmány vezető szerzője szerint ezek közül néhányat már nagyon jól ismernek a szakemberek. Ilyenek például az örök vegyi anyagok, vagy épp a biszfenol A, ami a műanyaggyártás egyik adalékanyaga, és ami számos megbetegedést – többek között daganatokat – is okozhat.
A kutatók korábban 14 ezer olyan vegyi anyagot regisztráltak, amelyek élelmiszerekkel érintkezhetnek (ezeket FCC-nek rövidítik), és amelyek így bekerülhetnek az emberi szervezetbe. Ezek egy része a csomagolásról, míg más részük például a gyártás során a futószalagról, vagy az otthoni konyhai eszközökről kerülhet át az élelmiszerre.
A kutatók ezután olyan adatbázisokat vizsgáltak át, amelyekben az emberben lévő vegyi anyagokat regisztrálják. Úgy vélték, néhány száz FCC-t találnak majd a listájukról, ám meglepődve tapasztalták, hogy összesen 3601 ilyen van.
Geueke hangsúlyozza: nem lehet egyértelműen megmondani, hogy ezek az élelmiszerek csomagolásáról kerülnek a szervezetbe, de az biztos, hogy bejutnak.
A kutatók a fenti anyagokon kívül találtak a szervezetben ftalátot – ami befolyásolhatja a hormonműködést –, valamint oligomereket – amelyeket a műanyaggyártásnál használnak – is. Azt a kutatók nem tudták megvizsgálni, hogy az egyes FCC-k milyen dózisban vannak jelen a szervezetben, ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy az egyes FCC-k akár kölcsönhatásba is léphetnek egymással.
A szakemberek hangsúlyozzák, érdemes minél inkább redukálni, hogy mennyi vegyi anyagnak teszik ki magukat az emberek, valamint érdemes lenne nyomást gyakorolni a döntéshozókra, hogy mielőbb lépjenek a káros vegyi anyagok betiltása terén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.