Tech László Ferenc 2024. szeptember. 16. 19:03

Huawei vagy Samsung? Négy apró fülhallgatót, olcsót és drágábbat is teszteltünk

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Kipróbáltuk, hogy hogyan muzsikál a gyakorlatban a remek ár-érték arányú Huawei Freebuds 6i és egyedi formájú testvérmodellje, a FreeClip, illetve a Samsung Galaxy Buds3-at és 3 Prót is alaposan leteszteltük.

2015-öt írtunk, amikor az első TWS (True Wireless Stereo) jelzéssel illetett headsetek napvilágot láttak. Ezek az igen apró és pillekönnyű, vezeték nélkül is remek sztereó hangzást biztosító fülhallgatók körülbelül egy évvel később robbantak be igazán a köztudatba, amikor az Apple bemutatta első ilyen termékét, az azóta több generációt és többféle kivitel is megélt AirPodsot.

Innen egy jókora ugrással érkezünk meg 2024-be, amikor is negyedévente már több, mint 75 millió ilyen eszközt értékesítenek világszerte. A képzeletbeli trónon a már említett amerikai gyártó ül, mely bár a rengeteg olcsó rivális termék/hamisítvány miatt folyamatosan visszaszorul, még mindig 22 százalék körüli piacrésszel bír.

Az alábbiakban négy új TWS készüléket mutatunk be részletesen, melyek közül kettő a 8 százalékos piacrészével második helyezett Samsungtól, kettő pedig az 5 százalékos részesedése révén ötödik Huaweitől érkezett.

Huawei FreeBuds 6i és FreeClip, illetve Samsung Galaxy Buds3 és Buds3 Pro
László Ferenc

Huawei FreeBuds 6i

Az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt a mobilpiacon komoly vereségeket szenvedett Huawei az elmúlt időkben elkezdett új bevételi forrásokat keresni, így többek közt a TWS szektornak is egyre komolyabb figyelmet szentel.

A kínai gyártó kiválóan felismerte azt, hogy rengetegen akadnak olyanok, akik nem feltétlenül tudnak/akarnak 80–120 ezer forintot kifizetni egy apró fülhallgatóért, de azért a lehető legkevesebb kompromisszumot szeretnék kötni hangminőség fronton.

Pontosan számukra készült a FreeBuds 6i, mely a vállalat legújabb középkategóriás fülese, és amely nemcsak esetünkben fehér színe, hanem formai kialakítása miatt is leginkább hasonlít az Apple aktuális csúcsmodelljére, az AirPods Pro 2-re.

34 gramm összesen
László Ferenc

Furcsa, hogy a lapos tojásra emlékeztető töltőtokból kivéve kapásból 180 fokot kell fordítani a fülhallgatókon, illetve bosszantó, hogy androidos telefonokra kicsit nehézkesen szerezhető be az AI Lite nevezetű hivatalos applikáció. Viszont, ha ezeken túl tudunk lendülni, akkor más problémánk már nem nagyon lesz.

Meglátásunk szerint a kategória legjobb zajszűrése jelenleg a FreeBuds 6i-ben található, sőt, adott esetben ennél drágább headsetek sem feltétlenül bírnak ilyen fejlett ANC megoldással.

Ez nemcsak az aktív technikának, hanem többek közt az új szilikon gumiharangoknak és a korábbinál közel 2,5x gyorsabb chipnek is köszönhető. Utóbbi található egyébként a közel kétszer ennyibe kerülő csúcskategóriás Huawei FreeBuds Pro 3-ban is.

Fehéren kívül lila és fekete színben is kapható
László Ferenc

A Bluetooth 5.3 kompatibilis, 10 csatornás ekvalizeres készülék tripla mikrofonnal és négymágneses 11 milliméteres dinamikus meghajtóval szolgál, a magas- és mélyhangjai egyaránt kellemesek, talán középfronton lehetne még hova fejlődni.

Az 55 mAh kapacitású aksik 5–8 órás üzemidővel kecsegtetnek, az 510 mAh-s töltőtokkal pedig 20-35 óra vészelhető át két töltés között. Vezeték nélküli töltés nincs, amit a 35-40 ezer forintos ár ismeretében bőven el tudunk nézni.

Fel-le mozdulattal állítható a hangerő
László Ferenc

Huawei FreeClip

Következő kínai tesztalanyunk már egy magasabb ligában focizik, legalábbis az árát tekintve mindenképp: a Huawei FreeClip árcéduláján 70 ezer forintos összeg szerepel.

A töltőtok nagyon hasonlít a FreeBuds 6i-jéhez, azonban lényeges különbség, hogy már nemcsak USB-C, hanem vezeték nélküli módon is tölthető: egy teljes töltés körülelül 1 órányi időt vesz igénybe. A szintén 510 mAh-s tokkal kicsit nagyobb, 8-36 órás üzemidő hozható, amit javarészt be lehet tudni a zajszűrés hiányának.

Fekete és lila színben készül
László Ferenc

Utóbbi nem spórolásból, hanem a teljesen egyedi kialakításból következik, jelen tesztalanyunk ugyanis azok számára készült, akik ki nem állhatják a hallójáratba helyezendő fülhallgatókat. A nyitott füles készülék ezúttal a fülkagylóban pihen, annak minden előnyével és hátrányával.

Előny például, hogy kivételesen nem kell foglalkozni a bal-jobb oldal kérdéskörével, teljesen mindegy, hogy melyik fülest melyik fülünkbe tesszük. Az 1,8, illetve 3,4 grammos bogyókat egy 0,5 grammos flexibilis C-híd köti össze.

A tömeggel nincs is baj, viszont a FreeClip mintha picit instabilabban helyezkedne el a fülünkben, mint a FreeBuds 6i, ezenkívül pedig a gesztusvezérlése sem teljesen megbízható.

10 perc alatt 3 órányi üzemidő tölthető bele
László Ferenc

A 10,8 milliméteres duplamágneses driver hangminősége nem az igazi, valahogy a magas, a közepes és a mély hangok is vérszegények, arról nem is beszélve, hogy 70 százalékos hangerő felett jelentős a zajszivárgás. Vagyis a mellettünk ülők akarva-akaratlanul hallják, hogy mi épp mit hallgatunk.

Podcastekhez, hívásokhoz jó társ lehet a FreeClip, komolyabb zenehallgatáshoz viszont egész biztos nem ezt a fülest választanánk.

IP54-es védelmet élvez
László Ferenc

Samsung Galaxy Buds3

A Samsung nem kevés fáziskéséssel ébredt rá arra, hogy bőven lenne keresnivalója a TWS-piacon, így végül csak 2019-ben dobta piacra első ilyen termékét, a Galaxy Budsot. Utána szépen egymás után jöttek a több fronton is továbbfejlesztett utódok, a Buds+, a Buds2, a Buds Pro és legutóbb a Buds2 Pro, melyek közös vonása volt, hogy még véletlenül sem akartak hasonlítani az almás logós riválisokra.

Erre most itt a vadonatúj Buds3, mely le sem tagadhatná, hogy a designerei a tervezési folyamat során sok-sok órán át tanulmányozták/használták a különböző AirPodsokat. Nemcsak maga a füles, hanem a töltőtok is almás géneket vonultat fel, bár az átlátszó fedél némileg menti a koppintás szagú helyzetet.

3 mikrofonja van
László Ferenc

A fülhallgatókat ez esetben is 180 fokkal el kell forgatni a kivétel során, az elődmodellekhez képest pedig a hosszú és vékonyka szár jelenti a legfontosabb változást, mely némileg szögletesebb kialakítású, mint az AirPodsok esetében.

Tapasztalataink szerint a kezelhetőség javult a korábbiakhoz képest, a kényelmes viseletre pedig a korábbiakban sem igazán volt panasz. A 11 milliméteres szimpla hangszórós kialakítás, illetve a 24 bites és 96 kHz-es technika átlag feletti hangminőséget biztosít, ám a gumiharang hiánya miatt a zajszűrés nem túl hatékony, illetve adaptív zajszabályozást nem is kapunk.

4,7 gramm darabja
László Ferenc

A 9 sávos ekvalizer révén remekül személyre szabható a hangzás, ezenkívül a 360 fokos hangzás és a legújabb Bluetooth 5.4 szabvány támogatása mellett sem mehetünk el szó nélkül. Az IP57-es védelem miatt nem kell aggódni amiatt, hogy sport közben az izzadság vagy esetleg az eső kárt tesz az elektronikában.

A 48 mAh-s aksival szerelt headsetek 5-6 órát képesek üzemelni, de az 515 mAh-s tok segítségével akár 30 órás használati idő is hozható. A Buds3 70 ezer forintba kerül, ily módon olcsóbb, mint a 83-88 ezer forintos áron jegyzett zajszűrés nélküli AirPods 3.

Kényelmesen viselhető, könnyen kezelhető
László Ferenc
Buds3 vs. Buds3 Pro
László Ferenc

Samsung Galaxy Buds3 Pro

A dél-koreai gyártó a csúcskategóriában a Buds3 Prót állítja hadrendbe, melynek átlátszó fedeles töltőtokja ugyanúgy néz ki, mint a Pro jelzés nélküli testvérmodellé. A fülhallgató ez esetben is száras kialakítású, és ezúttal még világítás is került a szárra.

Más kérdés, hogy ennek a villogni és folyamatosan világítani képes LED-csíknak vajmi kevés értelme van, arra viszont mindenképp alkalmas, hogy sötétben egy picit magunkra irányítsuk a környezetünk figyelmét. A világítás alapfeltétele, hogy a töltöttség 30 százalék feletti legyen.

Nincs most ennél feljebb a Samsungnál
László Ferenc

A Pro verzióban kicsit nagyobb az akkumulátor, ami miatt 0,7 grammal nagyobb a tömeg, ez azonban a gyakorlatban nem érződik. Az üzemidő 7-30 óra magasságában mozog, de az aktív zajszűrés ezt jelentősen csökkentheti.

A Buds3 és a Buds3 Pro közötti legfontosabb különbség, hogy utóbbi gumiharangos kialakítású, sokkal hatékonyabb zajszűrésű és adaptív zajszabályozású.

Utóbbinak és a hangfelismerésnek köszönhetően akár úgy is társalgásba bocsátkozhatunk, hogy közben a fülünkben hagyjuk a headsetet, mely a szirénák és riasztók hangját is átengedi a saját biztonságunk érdekében.

360-as hangzásra is képes
László Ferenc

A 10,5 és 6,1 milliméteres meghajtók minden fronton remek hangminőséget biztosítanak, a magasak szépen szólnak, a középtartomány nem sovány és a basszusok is kellően teltek. Remek munkát végeztek a Samsungnál, de azt kell mondjuk, hogy az AirPods Pro 2 picit még szebben, természetesebben szól.

A Buds3 Próért 100 ezer forintot kérnek el, vagyis 15 ezer forinttal kevesebbet, mint az Apple aktuális TWS csúcstermékéért.

Hanggal is vezérelhető
László Ferenc
AirPods Pro 2 vs. Buds3 Pro
László Ferenc

Konklúzió

Mind a négy tesztalanyunk rendelkezik pozitív és negatív tulajdonságokkal. Egyik sem tökéletes, így tulajdonképpen az a kérdés, hogy annak a bizonyos képzeletbeli mérlegnek melyik serpenyője és milyen mértékben mozdul el lefelé.

Mivel ezúttal négy teljesen eltérő készüléket fogtunk vallatóra, az egymással történő közvetlen összehasonlítás nem egyszerű és nem is túl fair. Mindenesetre, ha választanunk kellene és a financiális kérdéskört zárójelbe tehetnénk, akkor egyértelműen a Samsung Galaxy Buds3 Próra voksolnánk.

Buds3 vs. Buds3 Pro
László Ferenc

Amennyiben viszont az ár-érték arányban legjobb delikvenst keressük, akkor nem is lehet kérdéses, hogy a nyomott áron remek zajszűrést biztosító Huawei FreeBuds 6i-t vágnánk zsebre.

A Huawei FreeClip lenyűgözően egyedi formaterve kevesebbet nyom a latban, mint a legfeljebb csak a nyitott füles készülékek mezőnyében korrekt hangminősége, az pedig megközelítés kérdése, hogy a Samsung Galaxy Buds3 arany középút vagy langyos víz kategóriába sorolandó.

FreeClip vs. FreeBuds 6i
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.