Mégis mi baj lehet? Robottestet adtak az ördögszekér-laskagombának amerikai és olasz tudósok, hogy megnézzék, képes-e irányítani a szerkezetet. A válasz: nagyon is. De ez jól jöhet például a földművelésben.
Az ördögszekér-laskagombával – az ehető gombák között sokak által egyik legfinomabbnak tartott fajtával – kísérleteztek az amerikai Cornell Egyetem, valamint az olasz Firenzei Egyetem mérnökei, ám a cél nem az volt, hogy megtalálják a gombapörkölt tökéletes állagát – hanem az, hogy a gomba képes-e egy robot irányítására. A biohibrid robot a gomba elektromos jeleit használta a mozgáshoz és a környezet érzékeléséhez – írja a The Independent.
„Az élő rendszerek reagálnak az érintésre, a fényre, a hőre és még az olyan ismeretlenekre is, mint mondjuk a jelek” – magyarázza Anand Mishra, a Cornell Egyetem szervesrobotika-laborjának kutatója. Úgy vélik, ezek az élő rendszerek hasznosíthatók a robotikában is.
Mint kiderült: a robot által irányított robot a különböző bemenetekre – például az ultraibolya fényre – eltérő módon reagált, már ami a mozgását illeti. Ezt egy videón is dokumentálták a kutatók, melyen az látható, hogy a robot először csak lassan szedi a lábait, majd a fény hatására hirtelen szaporábban kezd haladni:
A kutatók úgy vélik, az, hogy sikerült kombinálni a mobilitással a gombák kémiai és biológiai érzékelési képességeit, számos területen lehet hasznos a jövőben. Például a talajkémia érzékelése révén annak az eldöntésében is segédkezhetnek hasonló elven működő biorobotok, hogy mikor kell még hozzáadni a termőföldhöz műtrágyát – derül ki a Science Robotics folyóiratban közölt publikációból.
Az azonban még nem ismert, hogy a gyakorlatban mikor jelenhet meg az első ilyen biorobot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.