Majmokon végzett kísérletek alapján jelentősen lassíthatja az öregedést a Metformin, amit a vércukorszint csökkentésére használnak.
A tudomány régóta keresi az öregedés „ellenszerét”, azt, amivel lassítani lehet az egyébként természetes folyamatot. Ezen a téren érhettek most el áttörést a tudósok, és az ehhez szükséges készítmény nem valamilyen bonyolult elixír, hanem egy teljesen hétköznapi diabéteszgyógyszer, a Metformin.
Az egyébként széles körben elterjedt, olcsónak számító gyógyszert egy szigorú, 40 hónapos időszak alatt vizsgálták a kutatók hím majmokkal, és kiderült: sikerrel tudta lassítani az öregedést, főleg az agyra gyakorolt hatásait.
Utóbbi kapcsán azt a megállapítást tették, hogy a Metformint kapó majmoknál lassabb, a korral összefüggő agyi hanyatlás volt megfigyelhető, mint azoknál, akik nem kaptak a gyógyszerből.
A Cell tudományos folyóiratban közzétett megállapításokból kiolvasható: a majmok neurális aktivitása a nagyjából hat évvel fiatalabb társaikéhoz volt hasonló, ami emberi léptékben 18 évvel egyenértékű. Ezek révén az állatok kognitív képességei, valamint májfunkciói is jobbak voltak.
Mint az Interesting Engineering megjegyzi: a Metformint már több mint 60 éve alkalmazzák a 2-es típusú diabéteszben szenvedő páciensek vércukorszintjének csökkentésére. Az már rég ismert, hogy a diabéteszen túl is vannak jótékony hatásai – ez vezette a kutatókat, amikor a rák, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az öregedés viszonylatában kezdték vizsgálni.
Utóbbiról már voltak adatok, de csak férgeken, rágcsálókon végzett vizsgálatokból – ahogyan a készítményt a cukorbetegségük miatt szedő embereknél is felmerült, hogy lehet öregedéslassító hatása.
Közvetlenül főemlősökön eddig nem vizsgálták az öregedésre gyakorolt hatást, így a Kínai Tudományos Akadémia munkatársai 12 idős hím makákón láttak neki a vizsgálatoknak – a kontrollcsoport 16 idős és 18 fiatal vagy középkorú állat volt.
A majmok 40 hónapon át mindennap megkapták azt a Metformin-mennyiséget, amit az emberek is bevesznek a cukorbetegségük miatt. (Ez a 40 hónap emberi léptékkel körülbelül 13 évnek felel meg.)
A szakemberek folyamatosan mintákat vettek az állatoktól, szövetekből, szervekből, képalkotó vizsgálatokkal figyelték az agyukat, és fizikai vizsgálatokat is végeztek. A minták sejtaktivitásának elemzése révén létrehoztak egy modellt a szövetek biológiai életkorának megállapítására – azt vizsgálandó, hogy az mennyiben tér el a tényleges életkortól.
A gyógyszer lassította számos szerv szövetének öregedését: idetartozik a vese, a máj, a tüdő, a bőr és az agy is. Egyúttal az is kiderült: a készítmény csökkenti a krónikus gyulladás mértékét, ami az öregedés egyik elsődleges indikátora.
Fontos, hogy a vizsgálat nem azt igyekezett meghatározni, hogy az állatok tovább éltek-e – a fókusz az egészségi állapoton volt. Így ugyanis hosszabban élhet valaki egészségesen.
A kutatók szerint az NRF2 nevű fehérje lehet a kulcs, ezt aktiválhatja a gyógyszer – ez a fehérje védi a sérülések és a gyulladások által kiváltott sejtkárosodástól. Hiába biztatók azonban az eredmények, még több kutatás szükséges, hogy kiderüljön, az emberek esetében is lehet ilyen szintű hatása.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.