A legtöbb fájdalmas, invazív mintavételt kiválthatja egy meglepően egyszerű módszer, mellyel áttetszővé tehető a bőr. Akár a rák és más betegségek felfedezése is egyszerűbbé válhat a jövőben.
Sci-finek tűnik, pedig nagyon is valós: tudósok megtalálták a módját annak, hogy átmenetileg átlátszóvá tegyenek kísérleti egereket, így megfigyelve a szerveiket. A módszer mögött nem valamilyen különleges, sosem látott dolog áll, hanem egy meglepően hétköznapi készítmény: közönséges, sárga ételfesték. Igen, csak ennyit kell felvinni az egerek bőrére, és a kutatók szerint ettől a bőr, az izomzat és a sok kötőszövet is áttetszővé válik.
Annyira, hogy így meg lehet figyelni az egerek teljes belső szervrendszerét. Az állatok eközben élhetik a megszokott, hétköznapi életüket, mivel nincs rájuk hatással a dolog.
A Standord Egyetem kutatói konkrétan az egerek máját, beleit és hólyagját látták a hasra felvitt ételszínezék segítségével, míg a fejbőrre kenve az állat agyi érhálózatát lehetett megfigyelni – derül ki a Science tudományos folyóiratban frissen publikált tanulmányból.
A szakemberek szerint a hatás csak átmeneti: a bekent bőrfelület a festék lemosása után visszanyerte a normál színét. Úgy vélik, az eljárás új ablakokat nyithat az orvosi kivizsgálások terén, mivel így könnyebb lehet a sérülések feltárása, vagy éppen vérvételkor a vénák megtalálása – nem is beszélve a daganatok vagy az emésztőrendszeri rendellenességek felfedezéséről.
Guosong Hong, a projekt vezető kutatója a The Guardian összegzése szerint elmondta: a megközelítés az invazív biopsziák alternatívája lehet, ugyanis nem szükséges szövetek eltávolítása a diagnózishoz. De a feltáró műtétek szükségességét is csökkentheti az érintett terület feletti bőrréteg befestésén, és így áttetszővé tételén alapuló módszer.
Ahogy a fény behatol a szövetbe, annak zöme egyszerűen szétszóródik, lévén a benne lévő struktúrák (zsíros membránok, sejtmagok) különböző törésmutatókkal bírnak. Ahogy az egyik ilyen törésmutatóról a másikra halad a fény, meghajlik, így a szövetek áttetszővé válnak. Ez a jelenség okozza a ceruza látszólagos meggörbülését akkor, amikor egy pohár vízbe helyezi.
A kutatók azt feltételezték, hogy az egyes festékanyagok bizonyos hullámhosszú fényeket könnyebben átengednek a bőrön és néhány szöveten. Az ilyen festékek megváltoztatják a szövetek törésmutatóját, így előidézve a kívánt átlátszóságot.
A kutatók egy sor vizsgálatot is elvégeztek, például csirkemellet is áttetszővé tettek a festék segítségével – csak néhány percre volt szükség ahhoz, hogy a hús átlátszóvá váljon a vörös fény alatt. Jelenleg csak olyan mélyen lehet áttetszővé tenni az adott szövetet, amilyen mélyre a festék be tud ivódni a szövetbe, de ezt később injekciók segítségével is erősíthetik.
Embereken még nem tesztelték a módszert, és bizonyítani is kell, hogy a használata biztonságos – pláne az említett injekciós alkalmazás esetén. Ha azonban egyszer valósággá válik, forradalmasíthatja az orvosi vizsgálatokat, háttérbe szorítva számos invazív eljárást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.