Tech HVG 2024. szeptember. 09. 12:03

Ételfestékkel tették átlátszóvá egerek bőrét – forradalom jöhet az orvoslásban (videó)

A legtöbb fájdalmas, invazív mintavételt kiválthatja egy meglepően egyszerű módszer, mellyel áttetszővé tehető a bőr. Akár a rák és más betegségek felfedezése is egyszerűbbé válhat a jövőben.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Sci-finek tűnik, pedig nagyon is valós: tudósok megtalálták a módját annak, hogy átmenetileg átlátszóvá tegyenek kísérleti egereket, így megfigyelve a szerveiket. A módszer mögött nem valamilyen különleges, sosem látott dolog áll, hanem egy meglepően hétköznapi készítmény: közönséges, sárga ételfesték. Igen, csak ennyit kell felvinni az egerek bőrére, és a kutatók szerint ettől a bőr, az izomzat és a sok kötőszövet is áttetszővé válik.

Annyira, hogy így meg lehet figyelni az egerek teljes belső szervrendszerét. Az állatok eközben élhetik a megszokott, hétköznapi életüket, mivel nincs rájuk hatással a dolog.

A Standord Egyetem kutatói konkrétan az egerek máját, beleit és hólyagját látták a hasra felvitt ételszínezék segítségével, míg a fejbőrre kenve az állat agyi érhálózatát lehetett megfigyelni – derül ki a Science tudományos folyóiratban frissen publikált tanulmányból.

A szakemberek szerint a hatás csak átmeneti: a bekent bőrfelület a festék lemosása után visszanyerte a normál színét. Úgy vélik, az eljárás új ablakokat nyithat az orvosi kivizsgálások terén, mivel így könnyebb lehet a sérülések feltárása, vagy éppen vérvételkor a vénák megtalálása – nem is beszélve a daganatok vagy az emésztőrendszeri rendellenességek felfedezéséről.

Guosong Hong, a projekt vezető kutatója a The Guardian összegzése szerint elmondta: a megközelítés az invazív biopsziák alternatívája lehet, ugyanis nem szükséges szövetek eltávolítása a diagnózishoz. De a feltáró műtétek szükségességét is csökkentheti az érintett terület feletti bőrréteg befestésén, és így áttetszővé tételén alapuló módszer.

Scientists use common food dye to make skin transparent

Researchers at Stanford University have used a common yellow food dye to peer into the bodies of living animals, and hope to use it on humans in the future

Ahogy a fény behatol a szövetbe, annak zöme egyszerűen szétszóródik, lévén a benne lévő struktúrák (zsíros membránok, sejtmagok) különböző törésmutatókkal bírnak. Ahogy az egyik ilyen törésmutatóról a másikra halad a fény, meghajlik, így a szövetek áttetszővé válnak. Ez a jelenség okozza a ceruza látszólagos meggörbülését akkor, amikor egy pohár vízbe helyezi.

A kutatók azt feltételezték, hogy az egyes festékanyagok bizonyos hullámhosszú fényeket könnyebben átengednek a bőrön és néhány szöveten. Az ilyen festékek megváltoztatják a szövetek törésmutatóját, így előidézve a kívánt átlátszóságot.

Figyelem!
A kép megtekintését kizárólag erős idegzetű, felnőtt látogatóinknak ajánljuk!
Az egér előtte és utána – a második képen már látszik a belső szervrendszere
Stanford Egyetem

A kutatók egy sor vizsgálatot is elvégeztek, például csirkemellet is áttetszővé tettek a festék segítségével – csak néhány percre volt szükség ahhoz, hogy a hús átlátszóvá váljon a vörös fény alatt. Jelenleg csak olyan mélyen lehet áttetszővé tenni az adott szövetet, amilyen mélyre a festék be tud ivódni a szövetbe, de ezt később injekciók segítségével is erősíthetik.

Embereken még nem tesztelték a módszert, és bizonyítani is kell, hogy a használata biztonságos – pláne az említett injekciós alkalmazás esetén. Ha azonban egyszer valósággá válik, forradalmasíthatja az orvosi vizsgálatokat, háttérbe szorítva számos invazív eljárást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.