A kidobásra ítélt áramköri lapok környezetszennyezésének problémájára született egy érdekes megoldás, amelynek a végeredménye igazi ékszer, pontosabban fénylő, arany karkötő, medál, pecsétgyűrű.
Vajon tudják-e az aranyvadászok, hogy a világ aranyának mintegy 7 százalékát az elektronikus eszközök rejtik, általában áramköri lapokban? Ennek megfelelően egyáltalán nem értéktelen vackok a kidobásra ítélt áramköri lapkák, különös tekintettel arra, hogy nem csupán aranyat, de egyéb értékes fémeket is tartalmaznak. A brit királyi pénzverde szerint jelenleg körülbelül 57 milliárd dollár értékű nemesfém található az e-hulladékokban, amelyek egy része szeméttelepeken végzi, és ez a szám csak emelkedni fog. Az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint 2030-ban már 82 millió tonna elektronikai termék végzi majd a kukában.
E-hulladékok „termelésében” az Egyesült Királyság élen jár (az egy főre jutó e-hulladék mennyiségében a második legnagyobb a világon), érthető tehát, hogy kezdeni szerettek volna valami hasznosat és nem mellesleg jövedelmezőt is ezekkel. Ennek jegyében a pénzverde egy 3700 négyzetméteres gyárat nyitott Dél-Walesben, amelyben évente 4000 tonna, elektronikus eszközökből származó nyomtatott áramköri lapot tudnak feldolgozni, A kanadai Excir cég által kifejlesztett szabadalmaztatott vegyi eljárás segítségével.
Az áramköri lapokat széttörik, és egy szabadalmaztatott környezetbarát vegyszerbe áztatják, amely kivonja az aranyat a lapokból, és mindezt szobahőmérsékleten teszi. A szuszpendált aranyrészecskéket ezután kiszitálják és újra felhasználják. Ezzel az eljárással az e-hulladékból származó arany több mint 99 százaléka pillanatok alatt visszanyerhető – idézi a New Atlas az Excir céget.
S hogy mi lesz az arannyal? Nos, a királyi pénzverde 886-os ékszerkollekcióvá alakítja. A kollekció két medált, egy karkötőt és egy pecsétgyűrűt tartalmaz, amelyek ára 1525 és 2995 font (nagyjából 700 ezertől 1 400 000 forintig terjedő összeg) között mozog. A pénzverdének azok számára is van ajánlata, akik ezt túl drágának tartják: a cég röntgenfilmekből kinyert fémből készült ezüst ékszereket is kínál, amelyek ára körülbelül 225 fontnál (100 ezer forintnál) kezdődik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.