Tech HVG 2024. augusztus. 27. 20:03

Jöhet az önmagát felfaló „élő” műanyag

Olyan műanyagot hoztak létre kínai tudósok, amiben baktériumspórák vannak, de okkal: ezek ugyanis bizonyos környezetben aktiválódnak, hogy elkezdjék lebontani az őket körülvevő műanyagot.

Az emberiség műanyagproblémája egyre jelentősebb. Az elsősorban csomagolóanyagként használt műanyagok zöme hulladékként végzi, és mivel nagyon lassan bomlik le, súlyosan szennyezi a környezetet és az élővilágot. A mikroműanyagokról nem is beszélve.

A tudomány folyamatosan keresi a megoldást, és a Kínai Tudományos Akadémia technológiai intézetének kutatói most prezentáltak egy érdekes megközelítést: egy olyan műanyagot, ami biológiai úton tud lebomlani.

Ehhez egy „élő” műanyagot hoztak létre, ami baktériumspórákat tartalmaz, melyek egyébként a zord körülményeket is túlélik – így ideálisak a feladatra. A spórák voltaképpen inaktívak, míg nincs számukra tápanyag, és egy kemény külső bevonat védi őket különböző hatásoktól – akkor, amikor még a műanyag használatban van, tehát nem lenne szerencsés, ha elkezdene lebomlani.

A spórák – részletezi a New Atlas – akár évszázadokig is képesek ilyen inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek. Ezt szerették volna ötvözni a kínai tudósok azzal az ismert képességgel, hogy egyes baktériumok képesek a műanyag lebontására.

1 perc alatt eltünteti a mikroműanyagot egy új eljárás, és ez még nem minden

Ausztrál kutatók olyan technológiát fejlesztettek ki, ami a mikroműanyagokból grafént állít elő. Az eredmény minden szempontból siker.

A szakemberek létrehozták a szénabacilus (Bacillus subtilis) egy olyan génmanipulált változatát, mely egy BC-lipáz nevű, műanyaglebontó enzimet választ ki. Ezután nehézfém-ionoknak tették ki őket, így a mikrobák spórákká alakultak. Végül ezeket PCL műanyaggal elegyítették, és végül megolvasztották. A végeredmény egy megkeményedett műanyagdarab – derül ki a Nature Chemical Biology folyóiratban publikált tanulmányból.

Mint a tesztekből kiderült: a normál használat során ez pontosan úgy funkcionál, mint egy normál műanyag. Azonban, ha egy bizonyos enzimet vittek fel a felületére, az elkezdte erodálni az anyag felszínét, aktiválva a benne lévő spórákat. A felélesztett spórák elkezdték kiválasztani a BC-lipázt, lebontva a műanyagot 6-7 nap leforgása alatt.

A spórákat komposztálással is fel lehetett éleszteni, a talajba helyezett műanyagminták 25–30 nap alatt bomlottak le.

Azt érdemes hozzáfűzni, hogy a hagyományos PCL-műanyag is lebomlik, csak sokkal lassabban, de a tudósok a biológiailag nem lebomló polietilénbe is képesek voltak integrálni a lebontó spórákat. Bár még további kutatások szükségesek a területen, de ez egy ígéretes módja lehet annak, hogy az emberiség kezelni tudja a műanyaghulladékok jelentette problémát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.