Tech HVG 2024. augusztus. 21. 08:03

A kómában lévő emberek negyede valójában eszméleténél lehet – állítja egy tanulmány

Több ember lehet tudatánál kómában és hasonló állapotokban, mint azt a szakemberek eddig gondolták – egy friss vizsgálat szerint 25 százalékuk lehet eszméleténél, dacára annak, hogy a külvilággal nem, vagy csak minimálisan tud kapcsolatot tartani.

A súlyos agysérülésben szenvedő, a külvilágra fizikailag reagálni képtelen betegek legalább negyede valójában tudatánál lehet – mutat rá egy friss tanulmány, mely a The New England Journal of Medicine tudományos folyóiratban jelent meg.

A kapcsolódó vizsgálatokba 353 embert vontak be a szakemberek; mindannyian fizikai trauma, szívroham, vagy stroke valamelyikét szenvedték el korábban. 241-en közülük egyáltalán nem tudtak reagálni az olyan tesztekre sem, melyek mindössze a hüvelykujjuk feltartását igényelték. A másik 112 páciens ezt még meg tudta tenni.

Valamennyi beteg átesett két agyi képalkotó vizsgálaton – egy fMRI-n, mely a mentális aktivitást méri, és egy EEG-n, ami az agyhullámokat figyeli. Minden résztvevőnek azt mondták, képzeljék el, ahogy épp teniszeznek, vagy a kezüket mozgatják.

Ezeket a kéréseket 15–30 másodpercen át folyamatosan ismételték, majd egy rövid szünet jött – ezt a procedúrát 6–8 alkalommal ismételték meg. A fizikai aktivitást nem mutató emberek 25 százalékánál agyi aktivitás volt megfigyelhető az fMRI vagy az EEG-vizsgálat során.

Az a 112 személy, aki reagálni tudott legalább a hüvelykujja felmutatásával az első vizsgálatokkor, valamivel jobban eredményt ért el az aktivitástesztek során is – de nem sokkal. Esetükben 38 százaléknál volt megfigyelhető állandó agyi aktivitás. Ennek hátterében a szakemberek szerint az állhat, hogy a tesztek mércéje magasan volt.

A második emberbe is beültették a Neuralink agy-számítógép chipjét

Még az idei évben további nyolc emberbe beültetnék a Neuralink gondolatolvasó chipjét, amelyet most kapott meg a második alany. A dolgot egyébként egy maratoni podcastbeszélgetésben jelentette be Elon Musk, különösebb hírverés nélkül.

A Nature felidézi: korábbi tanulmányok is jutottak már hasonló megállapításokra, egy 2019-es, 104 emberrel végzett vizsgálat során például 15 százalék mutatott ilyen viselkedést. A friss tanulmány azonban nagyobb, és ez az első, ami több központú – a vizsgálatokat ugyanis hat orvosi intézményben is elvégezték (Belgiumban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban is).

A friss tanulmánynak ugyanakkor megvannak a maga korlátai, az egyes intézmények ugyanis például nem ugyanannyi feladatot alkalmaztak az EEG- vagy fMRI-vizsgálatok során, de a használt EEG-elektródák számában is lehetett eltérés.

Szükség van még tehát további vizsgálatokra, de elképzelhető, hogy néhány, érdemben reagálni képtelen, agysérülést szenvedett betegen lehet majd segíteni például agy-számítógép interfésszel (BCI), vagy az orvosi kezelés fenntartásával. Előbbivel egyébként az Elon Musk-féle Neuralink próbálkozik, és már a második emberbe is beültették az ehhez szükséges chipet. Ennek a lényege, hogy a páciens a gondolataival tud irányítani például egy egérmutatót. Ez megkönnyítheti a kommunikációt azok számára is, akik egyéb módon már nem tudnak kommunikálni az őket körülvevő világgal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?