Tech HVG 2024. augusztus. 21. 17:03

Hangot ad a beszédképtelenné vált betegeknek egy új agyi chip, egy emberbe már beültették – videó

Az első beteg már megkapta azt az új agy–beszéd chipet, mely képes lehet visszaállítani a kommunikációs képességeket egy számítógép segítségével.

Könnyebbé teheti a kommunikációt az ALS-ben (amiotrófiás laterálszklerózisban) szenvedőknek egy új agy-számítógép interfész (BCI), melyet a kaliforniai UC Davis egyetem szakemberei fejlesztenek.

Az ALS-es betegek fokozatosan képtelenné válnak a beszédre is, az idegi funkciók elvesztésével párhuzamosan. Ettől szenved Lou Gehrig is, aki közreműködött a New England Journal of Medicine tudományos folyóiratban leírt technológia kifejlesztésében.

Nála öt évvel azt megelőzően mutatkoztak először a betegség tünetei, hogy megkezdte volna az együttműködését a tanulmányt jegyző szakemberekkel. Idővel ő is gyakorlatilag képtelenné vált a családjával és a barátaival történő kommunikációra – részletezi a BGR.

Végül már csak percenként 5–6 szót tudott kimondani, míg egy egészséges embernél ez 160 körül alakul. Az agy–beszéd (brain-to-speech) chip agyába történő beültetését követően azonban a kommunikációs készségei jelentősen javultak.

A rendszer működéséről és fejlesztéséről egy videót is közzétettek a szakemberek, melyen látható, hogy a beteg gondolatait egy számítógép dolgozza fel, majd alakítja beszédhanggá – az első tapasztalatok szerint elképesztő sikerrel.

New Brain-Computer Interface Allows Man with ALS to ‘Speak’ Again

A new brain-computer interface (BCI) developed at UC Davis Health translates brain signals into speech with up to 97% accuracy – the most accurate system of its kind. The researchers implanted sensors in the brain of a man with severely impaired speech due to amyotrophic lateral sclerosis (ALS).

A technológia forradalmat hozhat az ALS-ben és hasonló betegségben szenvedő embereknél, akik már szinte képtelenek arra, hogy kommunikáljanak az őket körülvevő barátokkal és családtagokkal. Egyelőre Harrell az egyetlen, akivel tesztelték a chipet, és nem tudni arról, hogy tervben van-e más betegek bevonása is a vizsgálatokba.

Hasonló chippel kísérletezik Elon Musk vállalata, a Neuralink is; a cég nemrégiben ültette be az eszközt a második páciensbe is, a közlés szerint sikerrel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.