Most először sikerült megörökíteni, hogy a kínai Senlung napelemekkel, vagy valamilyen más célt szolgáló eszközökkel az oldalán kering a Föld körül. A célja továbbra sem ismert, Kína pedig az űrrepülőgép létezését sem ismeri el.
Legutóbb 2023 decemberében indította útnak – immáron harmadik – küldetésére Kína a legénység nélküli űrrepülőgépét, a Senlungot. Ez egy titokzatos űreszköz, amiről nem sokat lehet tudni, csupán azt, hogy időnként kibocsát magából valamit. Legutóbb ezt májusban tette meg, a pályára állított eszközről pedig csak annyit tudni, hogy épp Amerika felett pittyegett a legjobban.
Bár a létezésén túl továbbra sem tudni semmit a Senlungról – a szakértők szerint az amerikai X-37B-hez hasonlíthat, miközben a kínai tisztviselők az űrrepülő létezését sem ismerik el –, mostantól egyel több információ van róla, hála egy amatőr csillagásznak. Felix Schöfbänker Felső-Ausztriában készített képeket az ország felett elhaladó űreszközről július 30-án.
Az összefűzött felvételek alapján úgy tűnik, a Senlung napelemek segítségével jut energiához, ugyanakkor a csillagász szerint nem egyértelmű, hogy az általa lefotózott űreszközön ilyen panelek láthatók. A Space.com-nak úgy nyilatkozott, elképzelhető, hogy antennákat, vagy valamilyen más berendezéseket sikerült lencsevégre kapni.
Caught a glimpse of China’s secretive space plane orbiting Earth? Felix Schöfbänker’s images reveal a space plane that’s stealthier than a ninja and about as transparent as a black hole. Why are China’s space missions so shrouded in secrecy? 1/2 @HKokbore@SolomonYue@gfl_david pic.twitter.com/s2sEd929aW
— Bapak ahmed suryanto (@bapak7189) August 6, 2024
A felvételek alapján egyébként a szerkezet 350 km-es magasságban kering a Föld felett, ami alacsonyabb az eddigi pályájához képest.
A The Independent szerint Kína több éves küldetések végrehajtására szánja a Senlungot. A 9,1 méter hosszú eszköz hamarosan visszatérhet a Földre, és úgy landolhat, mint az említett X-37B űrrepülőgép. A szerkezetet az amerikai űrhaderő is folyamatosan figyeli.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.