A lábasfejűekben, például a polipokban és a tintahalakban található pigmentek adták az ötletet amerikai kutatóknak, hogy olyan fényvédő anyagot hozzanak létre, amely nemcsak erősebb az eddigieknél, de nincsen káros hatása sem az emberre, sem az óceánokra.
A kémiai UV-szűrők ugyan megfelelően teljesítik a feladatukat (azaz kiszűrik a káros sugarakat), azonban bizonyos fajtáik károsak a környezetre, sőt – beszivárogva a bőrben – még az emberre is veszélyesek lehetnek. Korábbi kutatások például kimutatták, hogy a fényvédő krémekben használt parabének károsíthatják az endokrin rendszert.
A bostoni Északkeleti Egyetem kutatói azonban találtak egy teljesen ártalmatlan alternatívát. Felfigyeltek a lábasfejűek (valamint rovarok) bőrében található pigmentre, a xanthommatinra. Ezek a kis molekulák hozzájárulnak az állatok álcázásához, és figyelemre méltó antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkeznek. A szakemberek is kiderítették, hogy ha ennek az anyagnak a szintetizált változatát (kereskedelmi nevén a xanthochrome-ot) cinkoxiddal kombinálják, az fokozza a fényvédők aktív összetevőit, és védelmet nyújt a bőrkárosodás ellen. Ezek mellett nemcsak az emberre, hanem a környezetre is ártalmatlan, így összességében nem csupán a fényvédelmet, hanem általában a bőrápolást is forradalmasíthatja.
A kutatók felfedezésükre alapozva meg is alapították a Seaspire nevű vállalatot, egy bőrápoló összetevőkkel foglalkozó céget. Munkálataik középpontjában a már említett xanthochrome áll, amely 28 százalékkal növeli a cinkoxid ultraibolya sugárzás elleni védelmét, és 45 százalékkal blokkolják a fényt.
Amikor korallmintákon tesztelték a fényvédőben szükséges mennyiség ötszörösét, nem tapasztaltak semmiféle negatív hatást. Tanulmányuk azt is kimutatta, hogy a xanthochrome megvédi a bőrt a fényöregedéstől, és még a napfény által károsított bőr minőségét is javíthatja. A csapat úgy látja, hogy ez a biológiai ihletésű termék egy igazi új generációs összetevő, amely más formulákhoz is hozzáadható, és hatékonyan erősíti az ásványi alapú fényvédőket.
A Seaspire alapítói bíznak abban, hogy a bőrápoló termékek gyártói újgenerációs összetevőnek tekintik majd a xanthochrome-ot, és bebizonyosodik, hogy az így készült új anyagok biztonságosak az emberek számára, no meg az óceánokra is, ahová végül minden termék bekerül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.