A Toxoplasma gondii parazita módosított változata segíthet megoldani az Alzheimer- és Parkinson-kór kezelésének egyik legégetőbb problémáját.
Váratlan helyről érkezhet megoldás az olyan neurológiai rendellenességekre, mint az Alzheimer- vagy a Parkinson-kor: a macskaalomból. Nem, ez nem áprilisi tréfa, és természetesen nem is ilyen egyszerű a képlet: a macskák ürülékében gyakran megtalálható parazita, a Toxoplasma gondii lehet a kezelés kulcsa. Pontosabban, annak egy módosított változata.
A Glasgow-i Egyetem által vezetett kutatócsapat a Tel-Avivi Egyetemmel együttműködésben úgy változtatta meg a parazitát, hogy az terápiás fehérjéket szállítson az agyba. A Toxoplasma gondii ugyanis eredetileg az emésztőrendszerből indulva – a véráram által – a gazdatest bármely szervébe, így az agyba is el tud jutni. Ezt a képességét állították a tudomány szolgálatába a szakemberek – eredményeiket pedig a Nature Microbiology tudományos folyóiratban publikálták.
Az Alzheimer és a Parkinson, valamint a hasonló rendellenességek gyógyítása régóta nehézségekbe ütközik, mivel nehéz „megcélozni” a betegség által érintett agysejteket. Pedig ez kulcsfontosságú lenne.
A kutatók fókuszában az MeCP2 nevű fehérje „szállítása” volt, mely ismert kezelési módja a Rett-szindróma nevű neurológiai rendellenességnek. Ez egy olyan, súlyos állapot, melyet az MECP2 gén mutációi okoznak.
Az MeCP2 fehérjét a módosított paraziták képesek voltak termelni és célba juttatni is, úgy, ahogyan azt a kutatók szerették volna. A módszert agyi organoidokon – azaz laboratóriumi szövetmintákon –, valamint egereken is kipróbálták, összegez az Interesting Engineering.
Ez – hangsúlyozzák a kutatók – jelentős mérföldkő, mely azt demonstrálja, hogy a paraziták a neurológiai rendellenességeket célzó kezelések „szállítóeszközei” lehetnek.
A módszer ugyanakkor nem fogja egyik napról a másikra elhozni a forradalmat: a szakemberek szerint a gyakorlati alkalmazásra még éveket kell várni. További kutatások szükségesek még például arra vonatkozóan is, hogy a paraziták biztosan elpusztuljanak, amint leadták a fehérjét a megcélzott agyi területen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.