Tech HVG 2024. július. 26. 16:03

Könnyebb lehet kiszűrni a jövőben a deepfake felvételeket, csak kell hozzá az űrtechnológia

A Hull Egyetem kutatói szerint a szem fényvisszaverődése elárulhatja, hogy manipulált felvétellel van-e dolga a nézőnek.

Egy pillantásból nagyon sok minden kiderülhet, és ez úgy tűnik, hatványozottan igaz. A Hull Egyetem kutatói szerint ugyanis a galaxisok vizsgálatára létrehozott eszköz a szemek elemzésével képes megmondani, hogy egy videó valódi-e, vagy a deepfake technológiával gyártott verzió van az ember előtt.

A The Next Web beszámolója szerint Adejumoke Owolabi, az egyetem mesterszakos hallgatója Kevin Pimblettel, az egyetem asztrofizikusával együtt olyan rendszert készített, ami valós képeket hasonlított össze a mesterséges intelligencia által generált deepfake felvételekkel. Mindkét esetben az alanyok szemét vizsgálta az algoritmus, méghozzá azt, hogy miként verődik vissza róla a fény. Az adatok elemzésére két, a csillagászatban használt eszközt, a Gini-indexet és a CAS-rendszert használták a kutatók.

Előbbi pixelek alapján méri a fény koncentrációját egy galaxis képén belül. Attól függően, hogy a Gini-érték 0 vagy 1, a kutatók meg tudják határozni, hogy egy galaxis szerkezete milyen. Ez jelzi az elliptikus vagy spirális galaxisok alakját.

Eközben a CAS-rendszer lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy megmérjék a galaxisok fényeloszlását, hogy azonosítsák azok alakját.

Adejumoke Owolabi

Ezek alapján ha a két szem fényvisszaverődése megegyezik, akkor valódi felvételről lehet szó, ha nem, akkor az eredmény azt mutatja, deepfake tartalommal van dolga a nézőnek.

Pimblet szerint érdemes szem előtt tartani, hogy az eredmény nem 100 százalékos: a rendszer mindkét irányba tévedhet. Arra azonban kiválóan alkalmas, hogy felkeltse a gyanút, hogy valami nem stimmel a felvétellel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.