Tech hvg.hu 2024. július. 23. 15:50

Megállapodás született a második magyar űrhajós felküldéséről

Magyarország következő űrhajósa, Kapu Tibor az Axiom Space Ax-4-es misszióval indul majd a világűrbe. A küldetés során 14 napot fog eltölteni a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.

Magyarország véglegesítette megállapodását az amerikai Axiom Space-szel arról, hogy magyar űrhajós megy az űrbe az Axiom Space Ax-4-es misszióval és részt vesz a 14 napos kutatómunkában – közölte Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Ezt megelőzően, májusban Kapu Tibort választották ki az útra, a tartalékosa pedig Cserényi Gyula lesz, ők azok, akik elvégezhetik a kiképzés utolsó szakaszát, és ezzel együtt lehetőségük nyílik részt venni a misszión.

Az űrhajósnak tudományos kísérleteket kell majd elvégeznie, amelyek a hazai űrszektor szereplőit, de akár Magyarországot nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttathatják az iparágban. Ferencz tájékoztatása szerint a misszió pontos kezdetét egyelőre még nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.

A HUNOR-program szakemberei által kiválasztott kutatóűrhajós és tartalékosa is folytatja a felkészülést, a küldetésspecifikus kiképzésüket hamarosan megkezdik az Egyesült Államokban, Houstonban.

Legutoljára 1980-ban járt magyar az űrben: Farkas Bertalan a Szojuz-36 űrhajó fedélzetén.

Vállalkozás Galicza Dorina 2025. február. 22. 11:00

Hogy kaphatok még mindig lángost, ha tilos a sütés az aluljáróban? – minden, amit az új fővárosi intézkedésről eddig tudni lehet

Tényleg hirtelen jött ötlet, hogy betiltják a sütögetést a fővárosi aluljárókban? Min múlik, hogy melyik üzlet maradhat és melyiknek kell mennie? Elég, ha lekerülnek az étlapról az olajban sült ételek? És egyáltalán, miért lett hirtelen akkora gond a büfék működése? Most mindent elmagyarázunk.