Magyar űrhajósjelöltek: Még a porszívózás is nagyon összetett feladat az űrben
Kapu Tibor és Cserényi Gyula kiképzése augusztusban kezdődött a NASA Johnson Űrközpontjában. Az evéstől az alvásig mindent újra kell tanulniuk.
Kapu Tibor és Cserényi Gyula kiképzése augusztusban kezdődött a NASA Johnson Űrközpontjában. Az evéstől az alvásig mindent újra kell tanulniuk.
Nem lép idén magyar a Nemzetközi Űrállomásra: elhalasztották Kapu Tiborék misszióját.
Magyarország következő űrhajósa, Kapu Tibor az Axiom Space Ax-4-es misszióval indul majd a világűrbe. A küldetés során 14 napot fog eltölteni a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.
Nemrég jelentették be, hogy Kapu Tibor lesz a következő magyar űrhajós, tartalékosa pedig Cserényi Gyula. A két asztronautajelölt hamarosan elutazik Houstonba, ahol a kiképzés utolsó, legfontosabb szakasza következik. Mi vár ott rájuk? Erről kérdeztük őket – és Jim Christensent, aki a Kennedy Űrközpont egykori munkatársaként rálátott az űrhajóstréning legkritikusabb szakaszára.
A kormányhoz közel álló 4iG-csoport vállalatának, a Remrednek a munkatársa volt a következő magyar űrhajósnak 240 jelentkező közül kiválasztott Kapu Tibor.
Eldőlt, hogy Kapu Tibor lehet a következő magyar űrhajós Farkas Bertalan után, de nem csak ez jelzi, hogy az űrkutatásban az elmúlt években már kis költségvetésű szereplők is labdába rúghatnak. Magyarország 2018 óta veszi komolyan az űripart.
Farkas Bertalan után Kapu Tibor lehet az, aki magyarként feljut az űrbe. Tavaly nyáron a négy űrhajósjelölttel készített interjút a hvg360, ebből idézzük most fel Kapu Tibor legérdekesebb gondolatait.
Kapu Tibort választotta ki a szakértői bizottság, a tartalék Cserényi Gyula lesz.
Keményen dolgozik majd a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomáson, ahol olyan sűrűn követik egymást a kísérletek, hogy semmilyen hiba nem fér bele. A többi között azt is vizsgálják, hogyan reagál az űrbéli környezetre a szervezet, milyen gyógyszereket lehet fent bevetni – ami a robbanásszerűen fejlődő űrturizmus miatt lehet fontos. A négy űrhajósjelöltet, Cserényi Gyulát, Kapu Tibort, Schlégl Ádámot és Szakály Andrást kérdeztük.
A HUNOR Magyar Űrhajós Program célja egy magyar kutatóűrhajós feljuttatása a Nemzetközi Űrállomásra, ahol csaknem egy hónapon át döntően magyar fejlesztésű tudományos kísérleteket fog végrehajtani. Most meg is nevezték, kik vesznek részt a programban.