Most kell felszállni az okádós üstökösre – interjú a magyar űrhajósjelöltekkel és a NASA volt oktatási igazgatójával

10 perc

2024.06.11. 12:30

2024.06.13. 07:09

Nemrég jelentették be, hogy Kapu Tibor lesz a következő magyar űrhajós, tartalékosa pedig Cserényi Gyula. A két asztronautajelölt hamarosan elutazik Houstonba, ahol a kiképzés utolsó, legfontosabb szakasza következik. Mi vár ott rájuk? Erről kérdeztük őket – és Jim Christensent, aki a Kennedy Űrközpont egykori munkatársaként rálátott az űrhajóstréning legkritikusabb szakaszára.

hvg.hu: Önök a két kiválasztott, most jön a kiképzés utolsó szakasza Houstonban, a NASA-nál, az Axiom Space vezénylete alatt. Milyen információt kaptak eddig erről, hogy fog ez kinézni, és hogy épül rá az eddigi kiképzésre?

Kapu Tibor: Nagyon sok részletet még nem tudunk róla. Amit tudunk, az alapján elmondhatjuk, hogy a hunoros képzés nagyon jó alapot szolgáltat hozzá. A legeslegfontosabb az, hogy a Nemzetközi Űrállomás moduljait, berendezéseit megismerjük, és persze ugyanez vonatkozik a SpaceX űrkapszulájára is, hiszen azzal és a Falcon 9-es rakétával utazunk majd fel. Ezek mind nagyon bonyolult eszközök, és jó sok hetet-hónapot kell azzal töltenünk, hogy megismerjük őket. Ami nagyon fontos még: minden ilyen eszköz vészhelyzeti protokolljait is meg kell ismerni, ezeket unalomig begyakoroljuk majd, és erre jön még rá az a rendkívül sok hard és soft skill képzés. Mindenféle nyelvórákról és extra tantárgyakról van még szó.

És még két nagyon fontos dolgot meg kell említeni. Egyrészt a magyar kísérleteket is be kell gyakorolnunk ez idő alatt. Ennek a pontos mikéntjét még mi sem tudjuk, hiszen ezek most vannak az engedélyeztetési procedúra közepén. Végül a NASA mondja majd ki, hogy oké, felmehet, és fel is kell mennie, hiszen ezeket máshol nem is tudnánk érvényesen elvégezni, csak az űrállomáson. És elég biztonságosak is ahhoz, hogy elvégezzük őket odafönt.

Cserényi Gyula és Kapu Tibor
Reviczky Zsolt

Az utolsó dolog, amit mindenképpen meg kell említeni, hogy a misszióra kiválasztott négy embernek nagyon jól össze kell szoknia, hiszen együtt utaznak majd az űrbe, és egymásra lesznek utalva harminc napon keresztül, akkor is, ha mindenki a maga kis kísérletcsomagjával, portfóliójával fog foglalkozni. Ahhoz, hogy ők jó csapatként tudjanak funkcionálni, az Axiom többféle képzést is kínál, ezek közül az egyik egy nagyon-nagyon hasonló túlélőképzés ahhoz, mint amit mi is megcsináltunk a honvédségnél tavaly nyáron. Ez amellett, hogy megtanítja az űrhajósoknak, hogyan éljenek túl a vadonban, nagyon jól össze is hozza a társaságot. Ezért is mondjuk, hogy a magyar képzés nagyon jó alapja lesz az amerikainak, úgy mehetünk oda, hogy készen állunk.

Cserényi Gyula: Az Axiomtól abszolút pozitív visszajelzést kaptunk, amikor ott voltunk náluk, azzal kapcsolatban, hogy mit teljesítettünk eddig a képzéseknél, felméréseknél. A kisrepülős jogosítványunkat még ebben a három hónapban upgrade-eljük egy magasabb szintre.