Futótűzként terjedt az X-en pénteken az a kép, amin azt látni, hogy a Las Vegas-i gömbkijelző, a Sphere is megadta magát, és kék halált mutat. Az információt több lap is tényként közölte, holott semmi nem volt igaz belőle.
Július 19-én pénteken reggel kiterjedt informatikai hiba jelentkezett szerte a világban, a bankszektortól kezdve a légiközlekedésen át számos szektorban okozott súlyos fennakadásokat. Nem sokkal később kiderült, a hiba mögött a CrowdStrike nevű cég áll, mely vállalatok számára kínál biztonsági megoldásokat. A cég adott ki egy hibás frissítést a Falcon Sensor nevű fejlesztéshez, mely elrontott minden Windows-alapú számítógépet és szervert, kékhalált és folyamatos újraindulást kiváltva. A probléma világszerte mindegy 8,5 millió eszközt érintett.
Miközben a szakemberek azon dolgoztak, hogy kiderüljön, mi okozza a hibát, az X-en egy kamu kép kezdett el terjedni a leállásról, ami rövid idő leforgása alatt több millió felhasználóhoz jutott el. A felvételen az látszott, hogy a Las Vegasban felhúzott hatalmas kijelző, a gömb alakú Sphere is lefagyott, és a Windowsból jól ismert kék halál képernyő jelent meg rajta.
They got the vegas ball. It’s all over. We lost. pic.twitter.com/0EskhDXYxD
— aaron (@aaronoleary) July 19, 2024
Persze aki alaposabban megnézte a képet, annak feltűnhetett, hogy a kijelzőn megjelenő kép néhány helyen furcsán görbül, ami alapján joggal feltételezheti az ember, hogy amit lát, az nem a valóság. Ezt a Sphere egyik képviselője is megerősítette, aki közölte: egy manipulált felvételről van szó, a Sphere pedig megúszta az egyébként globális informatikai leállást.
A TechCrunch szerint ennek ellenére nem mindenki számára volt egyértelmű, hogy digitálisan módosított képről van szó. A DailyMail és az Express Tribune például tényként közölte le, hogy a Sphere is a meghibásodás áldozatául esett. Mindez annak fényében még szomorúbb, hogy a kijelzőről közvetített élő YouTube-videóból egyértelműen kiderült, hogy a gömb működik. Akinek van kedve, az itt akár most is nézheti, mi megy a kijelzőn.
Bár alapvetően ártalmatlan vicc volt csak a kép, jól mutatja, hogy milyen könnyen tud azonnal szárnyra kapni egy egyébként kamu információ. Ezzel párhuzamosan pedig egyel kevésbé vicces, hogy a leállás során megugrottak a kibertámadással kapcsolatos keresések, holott viszonylag hamar kiderült, hogy ki a felelős a történtekért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.