Amerikai kutatók olyan hatóanyag-kombinációt teszteltek egereken, amelyek 700 százalékkal turbózták fel az inzulint termelő sejtek működését. A hatás azután is megmaradt, hogy leállították a kezelést.
A cukorbetegség világszerte komoly problémát jelent az egészségügyi rendszerek számára. Világszerte 537 millió ember él ezzel a betegséggel, a becslések szerint pedig a számuk 2045-re elérheti a 700 milliót. A helyzet arányaiban Magyarországon sem jobb, 2021-ig a 20 és 79 év közötti cukorbetegek száma elérte a 661 ezer főt. Nekik adhat reményt az az új gyógyszeres kezelés, ami áttörést hozhat a cukorbetegség gyógyításában.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a Mount Sinai és a City of Hope kutatóközpontok tudósai cukorbeteg egereken teszteltek egy újfajta gyógyszert, ami három hónap leforgása alatt 700 százalékos növekedést ért el az inzulintermelő sejtek működésében. Catherine Charneski, a Science Translational Medicine című tudományos lapban megjelent publikáció szerkesztője szerint jelenleg nincs olyan kezelés, ami növelné a béta-sejtek számát. A béta-sejtek a hasnyálmirigy úgynevezett belső elválasztású állományának csoportokban elhelyezkedő sejtjei, amelyek az inzulint termelik.
A kutatók a vizsgálat során kimutatták, hogy a harmin – ez egy növényekben megtalálható természetes molekula – befolyásolhatja a béta-sejtekben található DYRK1A nevű enzim működését. Ezt a GLP1 nevű hatóanyaggal kombinálták, ami olyan gyógyszerekben található meg, mint például az utóbbi években egyre ismertebbé vált Ozempicben.
A kutatók 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő egereken tesztelték a készítményt, és úgy találták, hogy rendkívül hatásos: mindössze három hónap leforgása alatt visszafordította a betegséget, a gyógyult állapot pedig azután is megmaradt, hogy a kezelést leállították.
A tanulmány szerint az elért hatás a béta-sejtek szaporodásának, működésének és élettartamának változásából fakadt. A szakemberek úgy látják, bár az eredmények ígéretesek, további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy a gyógyszer mennyire hatékony az embereknél.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.