Egyszerre old meg két problémát az amerikai Cornell Egyetem kutatóinak fejlesztése: egy olyan szkafander, mely begyűjti, majd vízzé alakítja a vizeletet.
Az űrutazások, valamint űrséták során alkalmazott szkafanderek rendkívül komplexek, így felvenni sem két pillanat – minden apró részletre figyelni kell, az űrben ugyanis a legkisebb szivárgás is végzetes lehet.
Az előkészületekkel együtt tehát sok idő megy el egy űrséta során úgy, hogy az asztronauták nem tudnak már elmenni (az adott űrjárművön kialakított, szintén nem szokványos) mosdóra, és az embert újból a Holdra juttató Artemis-program során hosszabb űrsétákra is számítani kell. A Holdon pedig nincs mosdó, érthető okokból.
Erre a problémára kínálhat megoldást egy újonnan fejlesztett szkafander, mely képes begyűjteni az asztronauták vizeletét – ez még nem akkora bravúr, de az már igen, hogy aztán megtisztítja, és iható vízzé alakítja. Így részben a folyadékutánpótlás is megoldott egy-egy hosszabb űrséta során. A prototípust a Frontiers in Space Technology folyóiratban mutatták be az azt fejlesztő Cornell Egyetem és Weill Cornell Medicine kutatói.
A szkafanderben a folyamat egy öntött szilikon gyűjtőpohárral indul, mely a nemi szervekhez illeszkedik – természetesen női és férfi változat is készül belőle. Ez egy többrétegű, rugalmas szövetből készült alsóneműben lesz elhelyezve.
A gyűjtőpohár egy vákuumpumpához csatlakozik, mely a nedvesség hatására aktiválódik. A vizelet egy szűrőrendszerbe kerül, ahol 87 százalékos hatékonysággal hasznosítják újra – vízzé alakítva. A rendszer lelke egy ozmózis elvén működő megoldás, mely kiválasztja a vizet a vizeletből, egy szivattyú pedig a sót választja külön a víztől – összegez a The Guardian.
A teljes folyamat – 500 ml vizelet esetében – mindössze 5 percbe telik. A tisztított víz elektrolitokkal is dúsítható, így egyfajta energiaitalként is szolgálhat az asztronautáknak. A 38x23x23 centiméteres rendszer hátizsákként lenne az asztronauták hátán, és 8kg-os. Ősszel 100 önkéntes bevonásával tervezik tesztelni a prototípust mikrogravitációs környezetben – az űrbéli folyadékáramlás szempontjából ez egy fontos teszt.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.