Tech HVG 2024. július. 09. 12:03

Először módosítottak egy egeret úgy, hogy emberi immunrendszere legyen – és ez a rák terápiájában is fontos lehet

Számos betegség, valamint a vírus- és baktériumfertőzések elleni készítmények kutatásában is nagy jelentőségű lehet az, hogy sikerült emberi immunrendszert „fejleszteni” egerekben.

Egér, csak éppen emberi immunrendszerrel – egy ilyen „egérmodellt” hoztak létre a kutatók, ráadásul az emberi immunrendszer tökéletesen és teljesértékűen funkcionál is az állatokban. Mint az Interesting Engineering írja, a San Antonio–Texas Egyetem Egészségtudományi Központjának szakemberei által módosított egerek a TruHuX nevet kapták – több angol szó rövidítése mentén.

A Nature Immunology folyóiratban publikált kutatás alapján az egerekben a nyirokcsomók, a csecsemőmirigy hámsejtjei, a humán T- és B-limfociták, valamint a memória B-limfociták is emberiek voltak, ahogyan azok a plazmasejtek is, amelyek az emberiekkel megegyező antitesteket és autoantitesteket állítanak elő.

Adódik persze a kérdés, mégis mi okból végeznének ilyen radikális változtatást az egereken a kutatók, a válasz azonban egyszerű: ezek az állatok egyfajta platformként szolgálhatnak az emberek immunrendszerének vizsgálatához, az emberi vakcinák fejlesztéséhez, valamint a gyógykezelések vizsgálatához.

Sőt, a kutatók úgy gondolják, immunoterápiát alkalmazó szerek, így például a rák immunellenőrzőpont-gátlóinak, valamint az embereknek szánt, vírusok és baktériumok elleni vakcinák fejlesztésében is új távlatokat nyithat a módszer. Sőt, egyszer a főemlősök alkalmazását is szükségtelenné teheti az immunológiai és mikrobiológiai kutatásokban – remélik a szakemberek.

Az űrben is izmosak maradtak a NASA mutáns egerei

A genetikailag módosított rágcsálók kétszer annyi izommal rendelkeznek, mint a rendes egerek. E mesterséges tömeg pedig az űrbéli körülmények közt sem párolog el.

Az egereket már eddig is alkalmazták a különböző kísérletekhez, lévén sok hasonlóságot mutat az immunrendszerük és a biológiai tulajdonságaik az emberivel – de még a genetikai módosításra is fogékonyak. Ezzel az új módszerrel azonban még inkább kibővülhet a kör, így még több betegség kezelési módjának a kifejlesztése lesz lehetséges a segítségükkel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.