Tech HVG 2024. július. 04. 09:03

A kutatók is ledöbbentek: amputálják sérült társuk lábát a hangyák, hogy megmentsék az életét – videó

A floridai lóhangyák olyan tudatos viselkedést mutatnak, ami az egész kolónia életét megmentheti: ha megsérül egy társuk lába, lerágják azt, hogy ne terjedjen el a fertőzés. De nem minden esetben tesznek így.

Meglepő felfedezést tettek a németországi Würzburgi Egyetem kutatói a floridai lóhangyák viselkedésében. A megfigyelések szerint a rovarok képesek amputálni a társaik sérült lábát, hogy ezzel megmentsék az életüket. Ilyen tudatos viselkedés eddig csak az embernél volt megfigyelhető – írja a The New York Times.

A Current Biology tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a hangyák képesek lerágni a sérült társuk lábát, hogy ezzel előzzék meg az esetleges fertőzéseket. Bár ismert, hogy más hangyafajok is képesek kezelni a sérüléseket, jellemzően csak tisztára nyalják azt, és nem hajtanak végre ilyen „műtéti” beavatkozást.

A vizsgálat során a kutatók azt is megfigyelték, hogy a floridai lóhangyák csak bizonyos sérülések esetén végzik el az amputációt, ami arra utal, hogy módszeres és tudatos gyakorlatról van szó. Ez a fajta viselkedés mind az intelligenciájukkal, mind pedig a fájdalomtűrő képességükkel kapcsolatban kérdéseket vet fel.

A megfigyelést még 2020-ban végezte el Dany Buffat, az egyetem akkor még végzős hallgatója (jelenleg pedig a svájci Lausanne Egyetem biológusa). A laboratóriumi vizsgálat során tűnt fel neki, hogy az egyik hangya furcsán kezdett el viselkedni: leharapta egy társa lábát. Erik Frank, Buffat akkori témavezetője nem hitte el az amputáció elméletét egészen addig, amíg nem látta az arról készült videót.

Ants perform amputations to save their nestmates 🐜🏥

Some ants chomp off the infected limbs of nestmates to boost their chances of survival. This makes them the only recorded non-human animals to perform amputa…

A kutatók ezután elkezdték nyomon követni, hogy az amputált lábú hangyáknak mekkora a túlélési rátája, és kiderült, hogy 90 százalékos. Vagyis a beavatkozás elvégzése nagyon is helyes lépésnek tűnik. Frank szerint az igazán meglepő a dologban az volt, hogy az amputáció konszenzuson alapul: a sérült hangya megmutatja a lábát a társának, majd nyugodtan megvárta, hogy az lerágja azt. Miután a láb leesik, a friss sebet is megmutatja neki, amit a társa tisztára nyal, hogy fertőtlenítse.

A megfigyelések során az is kiderült, hogy a hangyák csak akkor rágták le a társuk lábát, ha combsérülést szenvedtek. A tudósok ezután kísérletezni kezdtek, és amputálták azon hangyák lábát, akiknek csak az alsó lábszáruk sérült. A túlélési arány itt alig 20 százalékos volt.

A microCT-vizsgálatok azt mutatták, hogy a hangyák combjában lassabb a vérnyirok (hemolimfa) áramlása, mint az alsóban. Éppen ezért, ha a láb felső része sérül, akkor egy gyorsan elvégzett beavatkozással megelőzhető a fertőzés, míg az alsó lábszár esetében ez nem mondható el, ott ugyanis a gyors áramlás miatt sokkal gyorsabban végbe mehet a fertőzés. Frank szerint bizonyos szinten a hangyák is tisztában lehetnek ezzel.

Mivel a vadászatra induló hangyák 10-20 százaléka megsérül, egy ilyen beavatkozás elvégzése az egész kolónia szempontjából a túlélést jelentheti, mivel így megakadályozható, hogy más hangyákra is átterjedjenek a fertőzések.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.