Tech HVG 2024. június. 26. 17:03

Forradalom jöhet az epilepszia kezelésében: beültették az első implantátumot, mely szabályozni tudja a rohamokat

A 13 éves brit Oran Knowlsont volt, hogy napi több száz epilepsziás roham gyötörte, így folyamatos ápolásra szorult. Egy új eszköz azonban jelentősen javíthatja az életminőségét.

Egy súlyos epilepsziával küzdő brit tinédzser, Oran Knowlson lett a világon az első, aki egy olyan agyi implantátumot kapott, mely kontrollálni tudja az epilepsziás rohamait – számolt be róla a The Guardian. A neurostimulátort a koponya alá ültették be, és elektromos jeleket küld az agy mélyére, így akár 80 százalékkal is csökkentheti a fiatal napi rohamainak számát.

Knowlson édesanyja elmondta: a fiú vidámabb, beszédesebb, és az életminősége is sokkal jobb, mióta megkapta az implantátumot.

Az első epilepszia elleni implantátumot megkapó fiatal, Oran Knowlson
A család által küldött fotó / The Guardian

A The Guardian felidézi: a 13 éves Oran Knowlsont októberben műtötték meg. Három éves korában alakult ki nála a Lennox-Gastaut szindróma, mely az epilepszia kezeléseknek ellenálló változata.

Az implantátum beültetéséig egyetlen nap sem telt el a fiatalnál roham nélkül; volt, hogy napi több száz gyötörte. Az is megesett, hogy elvesztette az eszméletét, vagy leállt a légzése, így újra kellett éleszteni. Mindezek miatt éjjel-nappal ápolásra szorult, és nagy volt az epilepszia okozta hirtelen halálozás kockázata is.

Az operáció során két elektródát illesztettek a fiú agyába, míg el nem érték a talamuszt. Ott a vezetékeket milliméternél is kisebb pontossággal kellett elhelyezni, majd csatlakoztatni a neurostimulátorhoz. A 3,5 centiméteres, négyzet alakú, 0,6 centi vastag eszközt ezután egy résbe helyezték a fiatal koponyájában. Ehhez egy kis darabot is eltávolítottak a koponyacsonatjából. A koponyához csavarokkal rögzítették az eszközt.

Hány halálos végű epileptikus roham egyenlő hány sérülten születő újszülöttel?

A nagyon súlyos kérdést Tony Marson brit neurológus tette fel a valproát (nátrium-valproát, valproinsav) körüli fejlemények kapcsán.

A műtét utáni felépülést követően bekapcsolták az implantátumot, mely állandó, enyhe stimulációt küld az agyba, hogy így blokkolja azokat az elektromos utakat, melyek lehetővé teszik a rohamok kialakulását.

És nagyon úgy tűnik, bevált az eszköz: jelentős javulás tapasztalható, a rohamok száma csökkent, és a lefolyásuk, súlyosságuk is enyhébb. A szakemberek abban bíznak, hogy ebből ezen eset tapasztalatai mentén ez egy standard kezelés lehet a következő években.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.