Az agytevékenységet vizsgálva bizonyították, hogy a magányos nők agyi aktivitása megnövekedett a kapcsolódó területeken, amikor például cukros finomságok képeit nézték. Ebből kiindulva vetődik fel, hogy talán az egyedüllét is okozhat egészségügyi problémákat és elhízást.
A magány vagy a társadalmi elszigeteltség érzése egyénfüggő, semmiképp sem egyszerűsíthető le arra, hogy valaki egyedül van. Még a családja körében is érezheti valaki magányosnak magát. Az viszont bizonyított, hogy a társadalmi kapcsolatokkal való elégedetlenség egészségügyi problémákhoz, szívbetegséghez, elhízáshoz vezethet.
A Kaliforniai Egyetem kutatói viszont arra voltak kíváncsiak, hogy milyen specifikus agyi útvonalak találhatók a magány és az étkezési viselkedés között. Kutatásuk, amelyet a JAMA Network Open folyóiratban publikáltak, 2021 szeptemberétől 2023 februárjáig tartott, és 93, Los Angelesben vagy a város környékén élő, egészséges hölgy vett benne részt. Tőlük először egy sor személyes adatot gyűjtöttek, informálódtak a testtömegindexükről, a testösszetételükről, étrendjükről, illetve szociális, pszichológiai profiljukról. Felmérték az általuk észlelt társadalmi elszigeteltséget is, és e szerint különböző csoportokba sorolták őket.
Ezután magas és alacsony kalóriatartalmú ételek, illetve nem élelmiszerek fotót mutatták nekik, miközben mágneses rezonanciás képalkotással vizsgálták az agytevékenységüket. Szignifikáns különbséget találtak a magukat magányosnak tartók és azok között, akik ezt nem érezték. Az előbbieknél a magas kalóriatartalmú, cukros ételek mutatásakor magasabb aktivitást találtak az agy azon régióiban, amelyek a vágyakozáshoz és a utalomhoz kapcsolódnak.
Ez a fokozott agyi aktivitás összefüggésben volt az érintettek magasabb testzsírszázalékával és az általuk gyakrabban fogyasztott egészségtelen ételekkel. Ráadásul ezek a résztvevők nagyobb hajalmot mutattak az úgynevezett maladaptív étkezési magatartásokra, például az ellenőrizetlen étkezésre és az ételfüggőségre. (A maladaptív jelző olyan viselkedést jelent, ami rövid távon kellemes, viszont hosszú távon már káros az egyén számára.)
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a magányosok esetében az agyi válaszok, különösen az édes ételekre adottak, olyan útvonalként szolgálhatnak, amelyen keresztül a magány befolyásolhatja a testösszetételt és a mentális egészséget. Azaz a magukat egyedül érzők édes ételek utáni sóvárgása nemcsak az érzelmi szorongást mutatja, hanem hozzájárulhat egészségügyi problémákhoz is. Mindez tudományosan is alátámasztja az intuitív módon szerzett ismereteket.
A kutatásnak azért vannak korláti is. Nem tudott ok-okozati összefüggést felmutatni, és a megállapításai egy viszonylag kicsi és homogén mintán alapszanak (minden résztvevő nő volt egy adott földrajzi területről). A jövőbeli, változatosabb, nagyobb mintaszámú kutatások megerősíthetik és kibővíthetik ezeket az eredményeket. A tervek között szerepel az is, hogy biológiai méréseket, például a hormonszintek és a genetikai jellemzők vizsgálatát is bevonnának a kutatásokba, hogy jobban megértésék a most megfigyelt összefüggések mögötti mechanizmusokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.