Tech HVG 2024. június. 13. 16:03

Saját mesterséges intelligenciát fejleszt az amerikai űrhaderő és az amerikai légierő

A jövőben az amerikai légierőnél is megjelenik majd egy, a generatív mesterséges intelligencia által támogatott platform, ami pontosan olyan lesz, mint a ChatGPT – csak biztonságosabb.

Amerika központi hírszerző ügynöksége, a CIA sokáig elzárkózott a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásától. A félelem érthető, az ilyen szolgáltatásokon keresztül ugyanis olyan adatok szivároghatnak ki, ami nagyon nem lenne szerencsés – például, hogy melyik országban melyik kémek dolgoznak. 2023 őszén aztán kiderült, a CIA olyan mesterséges intelligenciát fog használni, ami nem láthat bele a minősített adatokba, így a lényeges dolgok biztonságban maradhatnak.

A hírek szerint hamarosan újabb amerikai szervezeteknél lesz elérhető az MI. A légierő és az űrhaderő közösen jelentette be, hamarosan elkészíti a Non-classified Internet Protocol Generative Pre-training Transformer (NIPRGPT) nevű generatív mesterséges intelligenciát. Az Interesting Engineering azt írja, a nyilvánosan elérhető modellekhez hasonlóan a NIPRGPT is egy chatbot lesz, ami megérti az emberi nyelven feltett kérdéseket, és emberi nyelven válaszol majd vissza.

A bejelentés szerint a platform kommunikációs, kutatási és kódolási feladatokban segíti majd az alkalmazottakat – legyen szó egy pilótáról vagy egy civil munkavállalóról –, miközben a lehető legnagyobb védelem mellett csatlakozik az internethez.

Bedurrantotta az Air France, a vicceket és a gyorsabb munkát is segíteni fogja az MI

Minden nap több mint ezer Air France-járat indul el, fedélzetükön összesen több mint 100 ezer utassal. Ez hatalmas mennyiségű adatot generál. Ennek feldolgozásával és felhasználásával jelentősen javítható az üzemelés hatékonysága és az utasélmény is – vallja a légitársaság, amely több tucat, generatív mesterséges intelligencián alapuló projektet indított el.

Chandra Donelson, a légierő egyik tisztje nemrég arról beszélt, hogy bár a NIPRGPT még fejlesztés alatt áll, már eddig is ígéretes eredményeket mutatott fel. Alexis Bonnell, az amerikai légierő kutatólaboratóriumának információs igazgatója szerint a végső cél az, hogy a platform segítségével mindenki megtanulja helyesen kezelni a mesterséges intelligenciát, hogy aztán az újabb, erősebb eszközök megjelenésével már készségszinten tudják használni azokat.

Bonell szerint ugyanakkor a teszt arra is jó lesz, hogy kiderüljön, a légierő minisztériumának valóban szüksége van-e a generatív mesterséges intelligenciára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.