Tech hvg.hu 2024. június. 05. 12:03

Megcsinálták a zajszűrős ágyneműt, és még hangszóróként is működik

Amerikai kutatóknak sikerült megoldaniuk, hogy a zajszűrő fülhallgatókhoz hasonló tulajdonsággal ruházzák fel az ágyneműt.

A például a szomszédból átszűrődő zajok ellen nyújthat segítséget az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökeinek fejlesztése azzal, hogy jelentős mértékben növelheti az ágynemű hangszigetelő képességét.

Egy olyan ágyneműt fejlesztettek ki, ami nemcsak képes kioltani, vagy épp blokkolni a beérkező hanghullámokat, de azokat akár vissza is tükrözi a zaj forrása felé. A tesztek során a selyem volt a leghatékonyabb anyag, amire aztán vékony piezoelektromos szálakat rögzítettek.

A piezoelektromosság olyan fizikai jelenség, melynek során bizonyos anyagokon (kristály, kerámia) összenyomás hatására elektromos polarizáció (töltésszétválasztás) lép fel. Így a mechanikai feszültségváltozás elektromos feszültséget hoz létre. Ilyenek lehetnek például az öngyújtók is.

Massachusetts Institute of Technology

Az Advanced Materials című tudományos lapban megjelent publikáció szerint amikor elektromos töltés halad át a piezoelektromos szálon, az anyag deformálódik. Az áram ingadozása esetén a szál gyorsan változtatja az anyag alakját, így lehetővé válik, hogy olyan formát vegyen fel, ami kioltja a beérkező hanghullámokat. Hasonló elven működnek a zajszűrő fülhallgatók is.

A kutatóknak a tesztek során sikerült egy 8× centiméteres selyemdarab segítségével 70 decibeles hangot kiadni, miközben a beérkező hangokat 37 decibellel csökkentette.

A mérnökök szerint a fejlesztés rendkívül hasznos lehet a vékony fallal rendelkező lakásokban, vagy akkor, ha nem szeretnénk, hogy a hálószobából kifelé szűrődjenek a hangok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.