Az olasz csillagászok által felfedezett JADES-GS-z14-0 nevű galaxis 290 millió évvel az ősrobbanás után létezett, és sokkal fényesebb, mint amennyire lehetne.
A valaha látott legtávolabbi galaxist sikerült észlelniük az olasz Scuola Normale Superiore kutatóinak a James Webb űrteleszkóp segítségével – jelentette a Gizmodo. Az objektum tele van fiatal csillagokkal, a számítások szerint pedig csupán 290 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. A váratlanul nagy fényessége megkérdőjelezi mindazt, amit az univerzum korai időszakáról eddig tudni véltünk.
A világegyetem kozmikus hajnala az ősrobbanás utáni 50 millió évtől 1 milliárd évig tartott. Ez az az időszak, amikor az első galaxisok, csillagok és fekete lyukak kialakultak. Erről az időszakról úgy tartják, sűrű gázokból állt az univerzum, ami nem engedte át a fényt. Ez csak azután következett be, hogy a világegyetemben elkezdődött a reionizációs időszak. Ennek köszönhetően pillanthatták meg a tudósok nemrég egy ősi galaxis formálódását.
Az olasz kutatók a James Webb űrteleszkóppal készítettek felvételt a mélyűrről. Ahogy ezekből a távoli galaxisokból származó fény áthalad az űrön, az univerzum tágulása miatt megnyúlik a hullámhossza, így az infravörös tartományban válik láthatóvá. A Webbet kifejezetten ennek a fénynek a megfigyelésére tervezték.
A most bejelentett felfedezést 2023 októberében tették a kutatók. A szóban forgó galaxis a JADES-GS-z14-0 nevet kapta, ahol a 14-es szám a vöröseltolódás mértékét jelenti. Bár a kutatók emiatt az érték miatt rendkívül izgatottá váltak, a galaxis más tulajdonságai miatt csak óvatosan örültek a felfedezésnek. Stefano Carniani szerint a fényessége meglepően nagy volt, ráadásul nagyon közel volt egy másik galaxishoz is, így a kettőt egy nagyobb objektum részének gondolták.
A kutatók 2024 januárjában tudták megerősíteni, hogy a galaxis valóban a 14,32-os vöröseltolódásnál jár. Ez egyúttal azt is jelentette, hogy a JADES-GS-z14-0 letaszította a trónjáról a JADES-GS-z13-0 nevű galaxist, amit 2022-ben fedezett fel szintén a Webb, és aminek vöröseltolódása 13,2-es.
A galaxis egyébként 1600 fényév átmérőjű, a legtöbb fény pedig a fiatal csillagokból származik, vagyis nem a fekete lyukba zuhanó anyagokból. A fényesség alapján a kutatók úgy vélik, a galaxis tömege több százmilliószor nagyobb a Nap tömegénél. Carniani szerint egészen elképesztő, hogy az univerzum 290 millió év alatt képes volt egy ilyen galaxist létrehozni. A kutatók tanulmánya az arXiv preprint szerveren jelent meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.