Érdemes vigyázni az antik könyvekkel: olyan anyagokkal festhették őket annak idején, melyekről mára kiderült, hogy veszélyes mérgek.
A nagy mennyiségű bölcsesség mellett egy csipetnyi mérget is tartalmazhatnak egyes régi könyvek – mutat rá az amerikai Winterthur Múzeum, Kert és Könyvtár és a Delaware-i Egyetem közös kezdeményezése, a már nevében is sejtelmes Poisonous Book Project (Mérgező Könyv Projekt).
A problémás könyvek nem a bennük foglalt állításokkal mérgezik az embereket, sokkal inkább a fizikai komponenseikkel. A gond a borítók színezésénél keresendő – írja Mark Lorch, a brit Hulli Egyetem tudománykommunikációs és kémia professzora a The Conversation tudományos magazinban.
A szakember példaként hoz egy esetet a közelmúltból, amikor két könyvet vettek le a polcokról egy francia könyvtárban, mert az élénk zöld színű szövetborításuk a gyanú szerint arzént tartalmazott.
Ennek történelmi oka van: a 19. században, amikor megindult a könyvek tömeggyártása, a könyvkötők a drága bőr borítókat hátrahagyva inkább áttértek a költséghatékonyabb anyagokra, melyeket gyakran a szemet csalogató, vibráló színekre festettek.
Az egyik volt a már problémás réz-arzén pigment, mely élénk zöld színben pompázott, ami látványos – és az idők során még számos szín alapult ezen a felfedezésen. A könyvek mellett ruháknál, gyertyáknál is tapétáknál is alkalmazták ezt a színt, csak hát időközben kiderült, hogy bomlás közben – amire egyébként is hajlamos volt – mérgező, rákkeltő arzént bocsát ki.
A zöld mellett azonban a piros (higany-szulfid-tartalom; higanymérgezést okoz), valamint a sárga is problémás. Utóbbi esetében az ólom-kromát aggasztó, bár a triumvirátusból ez a legkevésbé. Bár az ólom és a króm is mérgező, nehezen oldódik ki, és mai napig széles körben használják.
Akkor most ki kell dobni az antik könyveket?
Mark Lorch szerint pánikra semmi ok, akkor sem, ha az adott könyv gyanúsan szép zöld árnyalatban pompázik. A szakember megjegyzi: a súlyos arzénmérgezéshez valószínűleg az egész könyvet el kéne fogyasztani, amit semmilyen formában nem tekinthetünk rendeltetésszerű használatnak. Akkor sem, ha a könyveket falni – más értelmezésben – csupa előnnyel jár.
Az arzéntartalmú könyvvel való alkalmi érintkezés ugyanakkor irritációt okozhat a szemben, az orrban és a torokban is. Gond akkor van, ha valaki rendszeresen érintkezik ilyen könyvekkel; ilyen esetben ugyanis már súlyosabb tünetek is jelentkezhetnek. Esetükben tanácsos kesztyű viselése, valamint az arc megérintésének kerülése.
A Poisonous Book Project a világban eddig összesen legalább 238 arzéntartalmú könyvet azonosított a világban, de olyan könyvjelzőket is terjesztenek, melyek segítenek beazonosítani a potenciálisan veszélyes zöld árnyalatokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.